přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Ještě jeden výborný maraton v letošním roce

Fukuoka byla dějištěm nejrychlejšího maratonu v Japonsku v historii. Časem 2:06:10 se o to postaral Tsegaye Kebede. Přinášíme také souhrn dalších víkendových závodů.

Tsegaye Kebedemu se při 62. fukuockém maratonu povedlo překonat hned trojici rekordů najednou. Výkon lehce nad hranici dvou hodin šesti minut znamená nejlepší čas na japonském území, tím pochopitelně zároveň traťové maximum. Do třetice je to i Etiopanův osobní rekord. V cíli prohlásil pro IAAF, že takový čas nečekal. Bronzový z olympiády potvrdil výjimečný maratonský rok, jeho čas z Fukuoky se řadí na 8. místo letošních tabulek, přitom celkově je to 18. výkon všech dob. Kebede se tím také stal dvanáctým mužem historie.
Ještě o něco cennější je jeho úsilí ve srovnání se zbytkem pole, byť o svém obřím náskoku rozhodl Etiopan úžasnou pětkou po 30 kilometru – 14:17! S odstupem více jak tři minuty nakonec finišoval Satoši Irifune. Japonec nebyl se svým časem 2:09:23 spokojen, přestože to byl jeho osobní rekord o 17 s, větší radost mu udělala jistota nominace na MS. Také další příčky patřily domácím jak Arata Fudžiwara, tak Tomojuki Sato se ale ještě vešli pod 2:10, o 13, resp. o 1 vteřinu. Až minutu za Satem doběhl nejlepší Keňan Felix Limo a hned za ním nejlepší Evropan Španěl Jose Manuel Martinez.

Traťový rekord padl také v Singapuru, jen o poznání pomalejší. Luke Kibet si však spravil chuť po zklamání v letošní sezoně, v níž kromě nezdaru na OH viděl na vlastní oči smrt svého mentora Lukase Sanga při nepokojích v rodné Keni. V relativním teple a značné vlhkosti byl však spokojen i s časem – 2:13:01. Na stupních vítězů jej doplnili výhradně krajané – Johnstone Chepkwony a Amos Matui, kteří doběhli o dvě minuty později s třívteřinovým rozdílem mezi sebou. První desítka měla jen dva „nekeňské“ běžce.
Ani ženy nepředvedly bůhvíjaké časy, z výhry se radovala 41letá Edith Masaiová za 2:34:15. Druhá doběhla o 3 minuty později Ruska Silvia Skvorcovová, která s vítěznou Keňankou absolvovala první 30 km. Další běžkyně už se nedostaly ani pod 2:40.
I v Evropě se běžela trať 42.195 km dlouhá, a také příslušníci starého kontinentu lisabonský závod ovládli. Mezi muži si nejlépe počínal Rus Lukin (2:17:40), mezi ženami Polka Ustianowská (2:47:07).
Poloviční distanci měli v sobotu na programu muži v keňském Baringu, z plejády domácích běžců si na výhry sáhl Vincent Loritam (62:06.4), ženské patnáctce kralovala Agens Kipropová (50:55).

Etiopan s krkolomným jménem se radoval z vítězství na desetikilometrovém krosu v Alcobendas na předměstí Madridu. Gebre-egziabher Gebremariam (29:08) získal cenný skalp krajana Bekeleho mladšího, když je v dramatickém finiši předčil o vteřinu, o další pouhou vteřinu zpět protnul cíl Keňan Mark Kiptoo. Nejlepším Evropanem v cíli byl sedmý Španěl Alberto García. První desítku okupovali zejména afričtí běžci, přesto se do ní na vešli ještě dva domácí, osmý Ríos a desátý Martín.
Kratší šestikilometrovou trať pohodlně ukořistila Linet Masaiová. Keňanka oslavila své 19. narozeniny z pátku výhrou stylem start-cíl (18:59). Druhá příčka patřila se značným odstupem za 4. z olympijské desítky krajance Eunice Jepkorirové, třetí pozici nakonec obsadila do dvou třetin trati druhá Etiopanka Werknesh Kidaneová. Čtvrtá byla první domácí Esther Desviatová.

Michal Procházka

Vytisknout