Jepkosgeiová vylepšila půlmaratonský WR

pondělí 23. října 2017
Vítězka letošního pražského půlmaratonu Joyciline Jepkosgeiová z Keni ve Valencii opět potvrdila životní formu, ve které se letos nachází, když právě v tomto španělském městě dokázala o vteřinu vylepšit historické světové maximum na této distanci.

Jepkosgeiová naznačila již při předzávodní tiskové konferenci, že to s útokem na vlastní světový rekord myslí vážně, když se nechala slyšet, že její příprava šla dobře, což naznačilo i její vítězství v silničním závodě na 10 kilometrů Birell Grand Prix v Praze, který před několika týdny opanovala v historicky nejrychlejším čase na této silniční distanci 29:43.

Keňský vodič Ezechiel Kemboi nasadil opravdu odvážné tempo, když probíhal metou pěti kilometrů v čase 14:52, což by znamenalo čas někde okolo jedné hodiny a tří minut. Na desátém kilometru byl mezičas 30:09, pak ale tempo na určitou dobu o něco opadlo, jelikož Jepkosgeiová procházela menší krizí a panovala obava, že se naděje na překonání světového rekordu vytrácí.  Na metě patnáctého kilometru totiž na rekordní pražský mezičas ztrácela dvaadvacet vteřin.

V závěrečných kilometrech ovšem ukázala, že je opravdovou bojovnicí. Na dvacátém kilometru ztrácela na rekordní výkon už pouhých pět vteřin. Čas však utíkal velmi rychle a bylo to drama až do posledního metru. Cílem nakonec proběhla v čase 1:04:51, čímž svůj světový rekord z Prahy překonala o jedinou vteřinu. V jejím podání se jednalo již o šestý světový rekord na silnici v letošním roce. „Ve Valencii jsem závodila poprvé a moc se mi tu líbilo. Bylo pěkné počasí a trať nahrávala rychlým časům,“ uvedla po závodě.

Na druhém místě finišovala její krajanka Fency Chemutai v novém osobním rekordu 1:05:36. Keňský triumf dokonala třetí Lucy Cheruiyotová, která trať zvládla za 1:07:31. Nejlepší ne-keňskou závodnicí byla čtvrtá Etiopanka Gelete Burkaová (1:08:18).

Mužský závod měl bahrajnského vítěze. Stal se jím Abraham Cheroben, jenž ovládl půlmaraton ve Valencii potřetí za poslední čtyři roky. Tentokrát triumfoval v čase 59:11. Původně chtěl útočit i na svůj vlastní traťový rekord z roku 2014, který má hodnotu 58:48, ale tato ambice vzala za své v druhé polovině závodu. V cíli ho následovala dvojice etiopských běžců. Druhý doběhl Leul Gebresilase, jenž zaostal o sedm vteřin zpět (59:18) a třetí skončil Fikadu Haftu (59:22). Největším překvapení závodu byl čtvrtý Nor Sondre Nordstad Moen, který si vylepšil osobní rekord o více než dvě minuty a časem 59:49 se zařadil na druhé místo historických evropských tabulek na této distanci. Rychlejší byl pouze Mohamed Farah.