přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Jelena Isinbajevová: Výkonnost se mi vrátí již letos

Šest hvězd Zlaté tretry se sešlo na dnešní tiskové konferenci, aby promluvilo o svých plánech pro zítřejší mítink. Nechyběla hvězda a tvář letošního ročníku - Jelena Isinbajevová.

Jelena se cítí na velký výkon
Největší hvězdou dnešní tiskové konference byla světová rekordmanka ve skoku o tyči Jelena Isinbajevová z Ruska. Kvůli ní se měnil dokonce tradiční termín mítinku. "Můj výkon v Oslu ukázal, že jsem v dobré kondici, tak doufám, že zítra to ukáži a pokusím se o světový rekord." Po včerejší cestě se cítila unavená, ale nyní je již v pohodě, což bylo znát z jejího výrazu ve tváři i uvolněného projevu: "Cítím se v dobré náladě a jsem šťastná, že jsem tady." Na Jelenu bude čekat v každém případě rekord mítinku 483 cm Stacy Dragilaové z roku 2004. "Mám k dispozici krásný pokoj, auto s řidičem. Od novinářů zažívám plno pozornosti, je to krásné," pochvalovala si servis, který pro svoji hvězdu připravili organizátoři v Ostravě. Samotné město ještě světová rekordmanka neviděla, ale chystá se na to po skončení závodů. "Před závody zůstávám v pokoji, abych neztratila koncentraci, ale do města se těším." Světový rekord 5.01 metrů Isinbajevová nevylepšila již téměř dva roky. Čím to je? "V mém životě nastaly některé změny. Změnila jsem trenéra, místo, kde žiji... Až přijde do mého života více stability, výkonnost bude zpět. Myslím, že již v této sezoně." Isinbajevová letos nevede světové tabulky, první místo patří Američance Jennifer Stuczynské (4.88). Ruská tyčkařka má na svém kontě z Osla výkon o tři centimetry nižší: "To, že nejsem na prvním místě tabulek, mě velmi motivuje."

Na překážkách právě já
V hotelu Atom se na tiskové konferenci sešli dva největší soupeři zítřejšího 46. ročníku Zlaté tretry. Olympijský vítěz a dvojnásobný mistr světa z Dominikánské republiky Felix Sanchez a úřadující světový šampion z USA Bershawn Jackson. Po otázce, kdo bude zítra lepší, zvedl Sanchez své startovní číslo do vzduchu a požádal o mikrofon: "Ze Zlaté tretry mám zkušenost, naposledy jsem tu byl v roce 2004. Jsem trošku zklamaný z toho, že Jackson přichází po šampionátu USA, takže je možná trochu unavený. Mojí silnou stránkou bude zítra technika, v ní jsem nejlepší."
Bershawn Jackson věří naopak v sebe: "Loni jsem byl zraněný, ale jsem zpět a jsem na vrcholu sil." Jako úřadující mistr světa nemusel na domácím mistrovství bojovat o místo v americké národní sestavě, proto běžel hladkou čtvrtku, nikoliv překážky. "Běžel jsem trochu jiným způsobem, byla to pro mě zajímavá zkušenost. Jsem rychlý a to bude mojí hlavní zbraní pro zítřek." Bershawn hodlá překonat rekord Zlaté tretry. Ten drží právě Sanchez z roku 2003 - 48.10 sekund.

V džínách snad startovat nebudu
Americká překážkářka Michelle Perryová přiletěla do Ostravy přímo z národního amerického šampionátu. Cestou se jí bohužel ztratila zavazadla. "Teď zrovna s sebou nemám nic, pouze tretry. Takže možná zítra poběžím v džínách," řekla s úsměvem. "Jsem trochu naštvaná ze šampionátu USA, proto to tu hodlám vylepšit. Byl to totiž můj nejhorší závod za poslední dva roky."

Napodobí Defarová Bekeleho?
Vytrvalkyně z Etiopie Meseret Defarová je nejčerstvější světová rekordmanka. Na Zlaté lize v Oslu na trati 5000 metrů vylepšila světové maximu, čímž trochu zkazila plány organizátorům. "Nevím, jestli se dá během tak krátké doby dvakrát překonat světový rekord, ale jistě to bude výborný závod," slibuje rekordmanka. "Od Osla jsem ve velmi dobré kondici."  Defarová v Ostravě nikdy nestartovala, ale zdejší ovál je rychlý. Kenenisa Bekele zde v roce 2004 zaběhl světový rekord na 10 000 metrů. "Můj výkon v Oslu byl velmi dobrý, o to samé se pokusím i v Ostravě. Slyšela jsem o tom, že zdejší trať je rychlá. Je to podobné jako v New Yorku, kde jsem zaběhla světový rekord. Těším se na závod!"

Chtěl bych uběhnout 53 okruhů
Legenda světových vytrvaleckých tratích. To je Haile Gebrselassie. Dnes přišel dvojnásobný olympijský vítěz a čtyřnásobný mistr světa na tiskovou konferenci přímo z letiště, ale s úsměvem na rtech: "Platí určitě mé předsevzetí zaběhnout na hodinovce světový rekord. Mělo by to být něco okolo 53 okruhů." Na rekord se Haile připravoval důkladně. "Částečně jsem dělal přípravu na dráze, kombinoval jsem to s vytrvalostí." Kromě oficiálního vizuálního měření na počet odběhnutých metrů se bude Hailemu při jeho rekordním pokusu měřit také čas na 20 000 metrů a neoficiálně navíc čas na 15 kilometrů a 10 mil. Etiopský běžec si to vyžádal pro své účely. "Zlatá tretra bude moje první hodinovka po operaci. Před ní jsem v roce 2002 kvůli bolestem v 39. minutě nedokončil." Jaké to je získat světový rekord? "Kdybych si měl vybrat mezi olympijským zlatem a světovým rekordem, v tuto chvíli bych řekl, že je pro mě cennější vybojovat cennější rekord." Gebrselassie má na mysli rekord v maratonu.

David Klempíř

Vytisknout