přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Jelena Isinbajevová na Zlaté tretře!

Organizátoři Zlaté tretry dnes oficiálně potvrdili, že největší hvězda světové atletiky současnosti bude startovat na letošním ročníku Zlaté tretry.

Světová jednička
Čtyřiadvacetiletá atletka již dosáhla všeho. Je úřadující olympijskou vítězkou, mistryní světa i Evropy. Na svém kontě má zatím 20 světových rekordů, ale jejím snem je vyrovnat se Sergeji Bubkovi. Jejich vzájemná bilance je zatím 20:35. Zlatá tretra věří, že se diváci dočkají minimálně překonání rekordu mítinku 483 cm Američanky Stacy Dragilaové z roku 2004.

"Těším se do Ostravy. Věřím, že předvedu výjimečný výkon, na který se bude dlouho vzpomínat," vzkázala Isinbajevová prostřednictvím telefonátu na středeční tiskové konferenci. "Příprava běží v pořádku, je to lepší než vloni ve stejnou dobu. Jsem asi v polovině technické přípravy, skoky o tyči mě teprve čekají. Všichni ode mně na každém mítinku čekají světový rekord, ale to je dobře. Mám ráda důvěru diváků, to že mi věří, že mám na překonání rekordu. Nechci je zklamat." O soupeřkách nechtěla Isinbajevová příliš mluvit: "Hlavně jsem já sama a laťka, nic víc." Hlavním cílem pro ruskou tyčkařku zůstává Zlatá liga a MS v Ósace. "Ve Zlaté lize mám šanci na jackpot, ale nechci si to příliš připouštět. Hlavně druhá část v krátkém časovém období bude náročná."

Sezonu začne Isinbajevová 15. června na Zlaté lize v Oslu, ostravský start by měl být druhý v sezoně 2007.  Světová rekordmanka již jednou v Ostravě startovala. Bylo to v roce 2003, kdy zde jako velký talent skončila na třetím místě výkonem 4.52 metrů. Od té doby se organizátoři každý rok pokoušeli přemluvit ruskou tyčkařku k návratu. Podařilo se jim to v roce 2007.


Česká jednička
Další velkou hvězdou letošního ročníku Zlaté tretry bude česká oštěpařka světové úrovně Barbora Špotáková. Vede aktuální žebříček IAAF, třikrát vylepšila hranici českého rekordu (až na 66.21 m) a na ME v Göteborgu získala stříbrnou medaili. Ze 17 startů vloni prohrála jen pětkrát, zvítězila i na Světovém finále ve Stuttgartu.

"Tretra je v mém tréninkovém plánu výjimečnou věcí. Háže se tu dobře a budu chtít dosáhnout co nejlepšího výkonu. Sezona je náročná, ale příprava běží výrazně lepší než v loňském roce, takže odhodlání na další zlepšení je reálné," věří Špotáková. "Mistrovstí světa v Japonsku je hlavním cílem. Důležité je pro mě také ale Světové finále a k tomu je nutné získávat body. V Ostravě bude skvělá příležitost."

V oštěpu se diváci Zlaté tretry mohou těšit na souboj kompletní české špičky (Barbora Špotáková, Nikola Brejchová, Jarmila Klimešová). Snahou organizátorů je zajistit účast světové špičky pozváním oštěpařek z Německa a Kuby. Ohrožen by mohl být loňský rekord mítinku Nikoly Brejchové 65.26 metrů.

David Klempíř

Vytisknout