přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. srpna 2005, 14:35

Jedničky před Helsinkami

Dva aktuální lídři světových tabulek jsou v české výpravě pro nadcházející mistrovství světa, které o víkendu začíná v Helsinkách.

Roman Šebrle vládne desetibojařům svým výkonem z Götzisu 8534 bodů, v disku žen nehodil letos nikdo dále než Věra Cechlová Pospíšilová na Memoriálu Josefa Odložila (66.81).

Oba naši  hlavní adepti na medaile, a pokud možno ty nejcennější, odpovídali nedlouho před odletem na všetečné otázky novinářů... 

 

Oba jste ve svých disciplínách aktuální světové jedničky. Znamená to něco mimořádného vzhledem k šampionátu v Helsinkách?

Věra Cechlová Pospíšilová:"Snad jen to, že soupeřky ke mně budou cítit respekt. Jinak nic. Doopravdy. Nezáleží na tom, kolik kdo hodil čtrnáct dní, týden před mistrovstvím. Důležité je, kdo projde kvalifikací, a kdo v ní naopak zůstane viset. A pak samozřejmě kdo bude mít jakou formu, nervy a potřebné štěstí ve finále."

Roman Šebrle: "Radši bych byl světová jednička s 8800 než 8500 body. Ale co se dá dělat. Jinak to, že jsem brán jako světová jednička, mi nijak nevadí. Jsem zvyklý."

 

Sledujete, jak na tom jsou vaši soupeři?

VCP: "Ani ne. Podle mě to není třeba. Jak na tom soupeřky doopravdy jsou se stejně ukáže teprve až v ten konkrétní den závodů. Vloni na olympiádě měla například Němka Dietzschová formu jako zvon, v kvalifikaci nepřehodilametrů a nepostoupila."

RŠ: "Já se budu opakovat, ale věřte mi, že to tak je. Na ostatní se nedívám, důležité je, jak jsem na tom já. A musím říct, že se cítím dobře. Na druhou stranu, v Götzisu jsem se cítil suprově, minimálně na 8800, přišla viróza a víte, co z toho bylo."

 

Mohou být vaše ambice pro Helsinky jiné než medailové? Neřku-li zlaté?

VCP: "Nejdřív si musím dát pozor, abych nepodcenila kvalifikaci, ve který jsem ještě nikdy nevypadla. Ve finále chci hodit co nejdál, uvidíme na co to bude stačit. Medaili samozřejmě chci. Jestli bych byla zklamaná, kdyby nebyla zlatá? Nevím. Vždyť já zatím žádnou seniorskou medaili nemám. Takže mi je asi v tuto chvíli jedno, jaký kov to bude, hlavně aby to cinklo."

RŠ: "Vzhledem k tomu, co jsem dokázal, nemůžu jednoduše říct, že chci medaili nebo že si jedu dobře zazávodit. Cokoliv, co bude méně než zlato, bude určitě zklamáním. Chci zkompletovat sbírku, zlato z MS mi ještě chybí.Ale počítám s tím, že bude viset hodně vysoko. Přes 8800 bodů. Brian Clay bude určitě taky chtít udělat výsledek."

 

Jaké počasí byste si do závodu přáli?

VCP: "Já mám ráda horko. Pořádná vedra mi dělají dobře, beru si z nich energii. Ale počítám, že v Helsinkách bude chladněji. Určitě se s tím srovnám. jenom, aby nebyl liják, to by disk určitě poznamenalo."
RŠ: " Já jsem o tom přemýšlel. A došel k závěru, že když je to mistrovství světa a jde teda především o ten titul a ne tolik o výkon, tak to nechám na přírodě. Mně je to jedno. Ať je, jak má být. Jenom bych nemusel déšť při tyčce.

Budete v Helsinkách sami nebo vás někdo přijede podpořit?

VCP: "Původně jsem myslela, že se mnou bude manžel. Ale jede na univerziádu, takže se budu muset obejít bez něj.

RŠ: "Se mnou tam  žena bude. Štěpán ne, je ještě moc malej a má jiné zájmy."

Mimochodem Romane. Co váš další potomek, který je teprve na cestě. Už jste pro něj s manželkou vybrali jméno?

RŠ: (úsměv a vrtění hlavou)   

Otázka na závěr. Co se vám vybaví, když se řekne Helsinky 1983?

VCP: "Mně se vybaví Imrich Bugár.ˇNedávno mi říkal, abych mu v Helsinkách neudělala ostudu, když se mu tam tenkrát tolik dařilo."
RŠ: "Já se tenkrát zajímal hlavně o fotbal. Ale zaznamenal jsem, že tam byli Češi úspěšný. Doufám, že letos to bude stejný."

Věra Cechlová Pospíšilová odlétá do Helsinek ve čtvrtek 4.8., Roman Šebrle o tři dny později.  

 

 

Adam Pražák

Vytisknout