Jedinečné výkony za oceánem

úterý 27. června 2017
Zatímco o uplynulém víkendu atletická Evropa žila soutěžemi družstev v rámci ME, v zámoří se konala americká a jamajská kvalifikace na světový šampionát. Zámořští atleti se postarali o nesmírně kvalitní podívanou.

US Trials

Americká kvalifikace tentokrát proběhla v Sacramentu. Historicky nejkvalitnější závod byl k vidění na čtvrtce překážek žen. Ještě nikdy se nestalo, že by se v jednom běhu dokázalo dostat hned šest závodnic pod 54 vteřin. Všechny tři medailistky dokonce stlačily svůj čas pod 53 sekund. Vítězkou se stala olympijská šampionka Dalilah Muhammadová, když proběhla cílem v čase 52.64. Zařadila se tak na šesté místo historických tabulek a zaostala pouhé tři desetiny za světovým rekordem Rusky Julie Pečonkinové. Druhá finišovala Shamier Littleová ve skvělém osobním rekordu 52.75. Americký tým v Londýně doplní ještě třetí Kori Carterová. I ona si výrazně vylepšila osobní maximum na 52.95. Přesto, že čtvrtá Ashley Spencerová zaběhla skvělých 53.11, do týmu pro mistrovství světa se již nevešla. Podobně na tom byla i pátá Georganne Molinová (53.14). Důvod k radosti měla šestá Sydney McLaughlinová. Stále teprvesedmnáctiletá čtvrtkařka dokázala vylepšit svůj vlastní juniorský světový rekord na 53.82 a poprvé v kariéře tak pokořila čtyřiapadesátivteřinovou hranici. Americký kvartet v Londýně pak ještě doplní Casandra Tateová, která získala divokou kartu zásluhou loňského vítězství v Diamantové lize.

Světové kouli vládnou jednoznačně Američané. To potvrdili i v Sacramentu. Závod opanoval suverén letošní sezóny Ryan Crouser. Olympijský vítěz a rekordman poslal své náčiní do vzdálenosti 22.65 a momentálně figuruje na šestém místě historických tabulek této disciplíny. Jednalo se o nejdelší vrh za posledních čtrnáct let. Dařilo se i druhému Joe Kovacsovi. Jeho nejdelší pokus měřil 22.35, čímž si vylepšil sezónní maximum. Nás může těšit, že za touto dvojicí nadále figuruje na třetím místě letošních světových tabulek Tomáš Staněk se svým národním rekordem 22.01.

Nejlepší světový výkon této sezóny padl i v tyčkařském sektoru mužů. Postaral se o něj Sam Kendricks, který se poprvé v kariéře dostal přes šest metrů (600). Stal se tak letos prvním tyčkařem, kterému se to pod otevřeným nebem podařilo. Kendricks si posunul osobní rekord o osm centimetrů. Ženskou tyčku ovládla Sandi Morrisová za 480 centimetrů.

Leadeři letošních světových tabulek se měnili ještě ve třech dalších disciplínách. V kouli se posunula do čela této statistiky Raven Saundersová, která vrhla do vzdálenosti 19.76. Na hladké čtvrtce se stejný počin podařil Quanerě Hayesové. Ta proběhla cílem v čase 49.72. Nejdříve radost a poté zklamání, tak mohla popsat své pocity Jasmin Stowersová na stovce překážek. V rozběhu totiž dokázala zaběhnout nejlepší letošní světový čas 12.47, ve finále ovšem doběhla poslední a na světový šampionát se nepodívá. Finálovému závodu kralovala světová rekordmanka Kendra Harrisonová za 12.60.

Také další disciplíny nabídly atraktivní podívanou. Dramatickou soutěž dálkařek opanovala Tianna Bartolettová, když dolétla na 705 centimetrů. Při tomto pokusu jí ovšem foukal příliš silný vítr do zad. Druhá byla Britney Reesová za 698. Nejlepší dálkařem se stal Jarrion Lawson. Jeho nejdelší pokus měřil 849 centimetrů. O deset čísel méně zvládl druhý Marquis Dendy (839). Při neúčasti Christiana Taylora, který má již start na MS jistý, jasně dominoval trojskokanskému závodu Will Claye, když doskákal na 17.91. Ve výšce zazářila mladičká Vashti Cunninghamová, která se přenesla přes laťku o hodnotě 199 centimetrů.

Justin Gatlin ukázal na stovce, že ještě nepatří do starého železa. Všem rychlým mladíkům ukázal záda a vyhrál v čase 9.95. Nejrychlejší ženou na nejkratším sprintu byla Tori Bowieouvá za 10.94. Své tabulkové postavení potvrdil na čtvrtce Fred Kerley, když si doběhl pro primát v čase 44.03.

Kingston

Jamajčané měli kvalifikace tradičně ve své metropoli. O nejvýraznější výkony se postarali samozřejmě sprinteři. Letošní nejlepší světový čas zaběhl na stodesítce překážek suverén této disciplíny Omar McLeod. Časomíra mu ukázala 12.90. O čtyři setiny tak vylepšil národní rekord krajana Parchmenta a zařadil se na páté místo historických světových tabulek.

Elaine Thompsonová se rozhodla letos soustředit na stovku. Na dvojnásobné trati letos v Londýně startovat nebude. V Kingstonu se radovala z triumfu v letošním nejlepším světovém výkonu 10.71. Sprinterský double získal Yohan Blake. Nejprve byl nejrychlejší na stovce v čase 9.90 a následně kraloval i na dvojnásobné trati, kde se časem 19.97 dostal poprvé od roku 2012 pod dvacet vteřin.

Port of Spain

Za zmínku jistě stojí i výkony sprinterek při národním šampionátu Trinidadu a Tobaga. Michelle Lee Ahyeová totiž dokázala časem 10.82 zaběhnout nový národní rekord své země. Zdatně jí šlapala na paty Kelly Ann Baptistová, která proběhla cílem za 10.88. Třetí byla dorostenecká mistryně světa z roku 2015 Khalifa St. Fortová (11.06).

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík