přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. srpna 2010, 23:31

Jeden hod Špotákové k vítězství v Londýně stačil

Barbora Špotáková vyhrála i přes bolesti v lokti mítink Diamantové ligy a má nakročeno k celkovému prvenství v prestižním seriálu. Výkony roku předvedli sprinter Gay a překážkářka Lopes-Schliepová.

Barboře Špotákové stačil k vítězství jediný hod z úvodní série, který měřil 63.50 m.  „Závod byl bohužel ovlivněn tím, že jsem v rozcvičení hodila špatný pokus a zase mě začal strašně bolet loket,“ připomněla svěřenkyně Rudolfa Černého zranění, jež výrazně ovlivnilo i její účinkování na nedávném ME v Barceloně. „K prvnímu pokusu jsem proto nastupovala s vědomím, že bude v soutěži jediný. Při odhodu se mi úplně zatmělo před očima a cítila jsem bolest. Pak už jsem závod jenom sledovala a těší mě, že jsem tentokrát měla i trochu štěstí,“okomentovala Špotáková těsný rozdíl devíti centimetrů, které ji nakonec dělily od druhé ženy pořadí, Američanky Kary Pattersonové. Mezi poraženými skončily i Němky Linda Stahlová a Christina Obergföllová, zlatá a stříbrná z evropského šampionátu se však tentokrát nedostaly ani za 60 m.

Špotáková vyhrála v britské metropoli po Římě a Monaku už třetí z podniků Diamantové ligy a před finálovým závodem potvrdila své průběžné vedení. Ohrozit ji za týden v Curychu, kde se pro její disciplínu seriál uzavře, může pouze Američanka Kara Pattersonová, která ztrácí 6 bodů.

Už v předprogramu uspěla i druhá česká zástupkyně na mítinku, půlkařka Lenka Masná. Svěřenkyně Jiřího Sequenta vyhrála v konkurenci především domácích Britek B běh, když jí časomíra změřila 2:00.72

O vrcholný moment večera se postaral americký sprinter Tyson Gay, který z čela letošních tabulek vymazal Jamajčany Usaina Bolta a Asafu Powella, když jejich sezonní maxima 9.82 vylepšil o šest setin. Čest Jamajčanů zachraňoval v Londýně Yohan Blake novým osobním rekordem 9.89.

Také na stovce překážek se přepisovaly tabulky. Zasloužila se o to Kanaďanka Priscilla Lopes-Schliepová, jež vyhrála v čase 12.52 a o tři setiny tak předčila dřívější maximum Američanky Lolo Jonesové, která dnes doběhla třetí.

Zítra od 13:40 mítink v Londýně pokračuje, na startu budou čtyři čeští reprezentanti.

Výsledky

Adam Pražák

Vytisknout