přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Je známá finálová desítka!

V sobotu 11. listopadu se v pražském hotelu Ambassador-Zlatá husa uskuteční vyhlašování nejlepších atletů ČR za rok 2006. V abecedním pořádku přinášíme jména deseti finalistů.

Do hlasování o nejlepšího atleta roku letos zasáhlo stodvacet odborníků z řad novinářů, funkcionářů a trenérů. Kromě nejlepšího atleta bude vyhlášen také junior, objev a trenér roku. Prestižní galavečer si nenechá ujít ani jeden z desítky vyhlašovaných atletů a atletek.

V přímém přenosu České televize, který bude odvysílán 11. listopadu od 21:10 hodin na ČT 1, bude vyhlášen Atlet roku, který vzejde z následující desítky nominovaných (v abecedním pořádku):

* Věra Cechlová Pospíšilová
* Tomáš Janků
* Anna Pichrtová
* Pavla Rybová (Hamáčková)
* Stanislav Sajdok
* Roman Šebrle
* Barbora Špotáková
* Svatoslav Ton
* Jiří Vojtík
* Jan Železný

Diskařka Věra Cechlová Pospíšilová hodila letos nejdále na mítinku ve francouzském Salon de Provence. Jejích 65,44 metrů jí zařadilo pro letošní rok na šesté místo ve světě. I přes zdravotní problémy skončila na mistrovství Evropy v Göteborgu na sedmém místě.

Výškař Tomáš Janků prožil nejlepší sezónu svého života. Ve svých jednatřiceti letech dokázal na  evropském šampionátu vybojovat stříbrnou medaili a navíc si v dramatickém závodě vytvořit nový osobní rekord 234 centimetrů.

Anna Pichrtová se zaskvěla na červencovém mistrovství Evropy v běhu do vrchu, které se konalo v Úpici – Malých Svatoňovicích. Na domácí půdě vybojovala zlato. Stala se také vítězkou vrchařské Grand Prix.

Zkušená tyčkařka Pavla Rybová (Hamáčková) reprezentovala Českou republiku na březnovém halovém mistrovství světa i na srpnovém mistrovství Evropy. Tam skončila ve finále na desátém místě. Na podzim se Pavla vdala a přijala příjmení svého manžela Jiřího Ryby.

Třiadvacetiletý překážkář Stanislav Sajdok zlepšuje svoji atletickou výkonnost rok od roku. Letos reprezentoval Českou republiku jak na halovém mistrovství světa, tak na srpnovém mistrovství Evropy. Na obou akcích dokázal postoupit do semifinále. V Göteborgu se navíc novým osobním rekordem posunul na páté místo v českých historických tabulkách.

Dvě velké akce, dvě velké medaile. V halovém období přivezl vícebojař Roman Šebrle bronzovou medaili z moskevského světového šampionátu. V extrémních atletických podmínkách při vrcholu sezóny v Göteborgu pak obhájil titul mistra Evropy výkonem 8526 bodů. Ve vícebojařské Grand Prix skončil na druhém místě.

Pro oštěpařku Barboru Špotákovou byl letošní rok nejúspěšnějším v její dosavadní kariéře. Na mistrovství Evropy získala pro českou výpravu stříbrnou medaili a během sezóny třikrát vylepšila český rekord na zatím konečných 66,21 metrů. Letos je to druhý nejdelší hod na světě.

Svatoslav Ton patří mezi české výškařské stálice. V letošní halové sezóně si vyrovnal osobní rekord 233 centimetrů, ale na mistrovství světa v Moskvě se mu nedařilo. Na evropském šampionátu ve Švédsku dokázal postoupit do finále a ve světových tabulkách pro rok 2006 mu patří deváté místo za výkon 232 centimetrů.

Sprinter Jiří Vojtík letos prokázal stabilní formu. Od ještě větších úspěchů ho dělila jedna setina sekundy. Právě o tento kousíček mu letos na Evropském poháru utekl letitý český rekord Františka Břečky, na mistrovství Evropy ve Švédsku ho jedna setina sekundy dělila od postupu do finále. 

Ve svých čtyřiceti letech oznámil oštěpař Jan Železný konec sportovní kariéry. Světový rekordman a jeden z nejuznávanějších sportovců světa se dokázal rozloučit ve velkém stylu. Na evropském šampionátu v Göteborgu získal bronzovou medaili a patří mu šesté místo ve světových tabulkách pro rok 2006.

Příjezd nejlepších atletů na slavnostní večer zajistí luxusní limuzína Lincoln Town Car Royal. Příjemný bude pro atlety nejen příjezd, ale celý galavečer, v jehož průběhu budou obdarování mimo jiné cihličkami z 24karátového zlata. První tři z desítky atletů se mohou těšit na cihličku o hmotnosti jedné trojské unce (31,104 gramů), ostatní dostanou cihličky o hmotnosti 20ti gramů.

David Klempíř

Vytisknout