přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. února 2005, 17:13

Jaroslav Bába je českým rekordmanem ve výšce

Český rekord ve skoku vysokém padl po osmnácti letech. Jaroslav Bába vylepšil české maximum na mítinku v Arnstadtu na 2.37 metru.

Svěřenec Aleše Dudy překonal v sobotu v německém Arnstadtu o jeden centimetr dosavadní český rekord Jána Zvary. Zvara rekord držel od roku 1987.

Bývalý český rekordman jakoby na vyhlášení Atleta roku předurčil svého nástupce. Jarda Bába si ho vybral jako svého gratulanta a dostal plaketu s předepsaným vývojem českého rekordu ve skoku vysokém. V následujících několika letech je na plaketě psáno pouze jedno jméno: Jaroslav Bába.

Bábovi se letos začalo dařit hned na začátku sezony. V Hustopečích překonal 2.35 metru, na Ostravskou laťku proto organizátoři pozvali teď již bývalého českého rekordmana Jána Zvaru, aby byl svědkem překonání vlastního rekordu. Jenže Bába nebyl v Ostravě ve své kůži, měl žaludeční potíže a skočil 2.25 metru. Slavný skok se mu tedy zdařil dnes - v Arnstadtu v souboji se Švédem Holmem a Rusem Rybakovem překonal 2.37 metru. "Vše bylo skvělé, forma, atmosféra i podklad," uvedl po závodě teprve dvacetiletý Bába. Zkoušel i 2.39, ale ani jeden z pokusů nevyšel.

O vysoké úrovni současné světové výšky svědčí fakt, že Bába v Arnstadtu nevyhrál. Jaroslav Rybakov překonal laťku ve stejné výšce jako Bába a nižší počet pokusů nakonec rozhodl o vítězství Rusa. Stefan Holm obsadil třetí příčku výkonem 2.35 metru. V Arnstadtu skákal i další český reprezentant - Svatoslav Ton, který skončil šestý, když přelétl přes 2.25 metru.

I v ženské části soutěže se diváci dočkali nejlepšího letošního světového maxima. Ruska Anna Čičerovová překonala dvoumetrovou hranici. Naše Iva Straková skončila šestá s výkonem 1.88 metru.     

Výsledky:
Muži:
1. Rybakov (Rus.) 2.37, 2. Bába 2.37,  3. Holm (Švéd.) 2.35, 4. Sokolovskij (Ukr.) 2.33, 5. Hemingway (USA) 2.31, 6. Ton (ČR) 2.25
Ženy: 1. Čičerovová (Rus.) 2.00, 2. Novoselcevová (Rus.) 1.94, 2. Sťjopinová (Ukr.) 1.94, 4. Iagarová (Rum.) 1.91, 5. Michalčenková (Ukr.)  1.91, 6. Straková (ČR) 1.88

Karolína Farská

Vytisknout