přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. července 2007, 14:47

Janáčka čekají minimálně tři pokusy

Tyčkař Štěpán Janáček má před sebou minimálně tři závody, ve kterých se pokusí o překonání limitu IAAF pro světový šampionát. A po sezoně... svatba.

Nový osobní rekord Michala Balnera na MČR v Třinci, ale hlavně zisk mistrovského titulu, udělal čáru přes rozpočet tréninkovému partnerovi Štěpánu Janáčkovi. Oba mají letos skočeno shodně 560 centimetrů a tedy splněný limit pro MS v Ósace. Jedná se však o limit Českého atletického svazu, se kterým může do Japonska odcestovat pouze jeden z nich. A to ten, který se lépe umístí na domácím šampionátu. Oním šťastnějším byl Michal Balner.

"Michala samozřejmě znám, trénujeme ve stejné skupině pod trenérem Boleslavem Paterou," říká k tomu Štěpán Janáček. Podle něj ho vzestup formy Michala Balnera nepřekvapuje: "Už loni skákal dobře, aby se udržel v Dukle. Byl totiž předtím dlouho nemocný. Letos poctivě makal celou přípravu. V hale ho ještě zbrzdilo zranění, ale pak se mu nakonec zadařilo."

Úspěch svému kolegovi samozřejmě přeje, ale nominační kritéria jsou nastavena přísně. Pokud jeden z nich neskočí 570 cm, poletí na MS jen Balner. "Právě jsme na soustředění v Nymburku. Trochu jsme tu přitrénovali," říká Janáček. "Bylo potřeba trocha fyzického oživení." Již tuto sobotu by měl Janáček vyrazit do Rakouska na první ze závodů, kde se pokusí o ostrý limit pro Ósaku. "Budu to samozřejmě zkoušet," potvrzuje. "Když to nevyjde v Rakousku, tak od sedmého do jedenáctého srpna jsou další tři závody, na dvou z nich budu určitě." Zvažovaným závodem je 7. srpna  Sokolské úterý a Sokolský desetiboj v Opavě, již potvrzené starty má Štěpán Janáček 9. srpna na Velké ceně Ústí nad Labem a o dva dny později v Táboře.

Jestliže Janáček ještě neví, jak dopadne letošní atletická sezona, téměř jistě již ví, co jej čeká na konci září. "Máme s Gražou naplánovanou svatbu," říká k tomu. Český tyčkař žije s polskou běžkyní Grazynou Prokopekovou již rok a půl, nyní se rozhodli pro svatební obřad. "Oba jsme se shodli na tom, že pro to již po šesti letech vztahu dozrál čas." Svatba bude v Polsku a chybět by na ní neměli ani atleti z tréninkové skupiny Boleslava Patery. "Trenér je samozřejmě zvaný taky," usmívá se Janáček. "Doufám, že mi všichni hromadně neodmítnou, aby tam nebyla polská většina."

David Klempíř

Vytisknout