přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. ledna 2003, 09:53

Janáček jde do boje o Birmingham

Sérií mítinků v Německu zahájí český tyčkař Štěpán Janáček útok na splnění limitu pro účast na HMS v Birminghamu.

Nejprve se představí ve středu 29. ledna v Cottbusu a dva dny poté v Erfurtu, kde startuje kompletní trio reprezentantů z tréninkové skupiny Boleslava Patery Janáček, Ptáček, Hamáčková. „Beru to zatím jen jako lehké rozzávodění. V Erfurtu je beztak krátký rozběh, jen na šestnáct kroků,“ hovoří Janáček o svých plánech do úvodních závodů. I další závody absolvuje Štěpán Janáček v německých halách. Tam už bude vážně usilovat o dosažení limitu pro účast na halovém světovém šampionátu v Birminghamu. „Limit chci splnit do poloviny sezony, abych se už pak mohl plně soustředit na samotné mistrovství světa,“ přeje si Janáček.

Několik týdnů před Birminghamem bude startovat jen na několika závodech, celou přípravu přizpůsobí světovému vrcholu halové sezony. Janáček si pochvaluje podmínky pro závodění: „S Adamem Ptáčkem jsme si udělali dobré jméno ve světě, jsme zváni na spoustu kvalitních závodů. Můžeme si z nich vybírat a zároveň máme srovnání s evropskou i světovou špičkou. Díky manažeru Juckovi mám navíc absolutní klid, nemusím se starat o zařizování svého soutěžního programu.“

Štěpán Janáček se nebojí mluvit ani o svých konkrétních cílech na HMS v Birminghamu. Určitě chce postoupit do finále a za úspěch považuje každé lepší umístění než 8. příčku ze stejné akce před dvěma lety v Lisabonu. „Když se mi podaří obhájit loňský výsledek z Mnichova, budu naprosto spokojen,“ naráží na vynikající 5. místo na mistrovství Evropy pod širým nebem. Prvořadým cílem pro halovou sezonu je však splnění limitu vypsaného na HMS v Birminghamu. Ten má hodnotu 570 cm, tedy pět centimetrů pod Janáčkovým halovým maximem z roku 2001. Laťku na úrovni limitu pro Birmingham dokázal Janáček zdolat v každé z posledních tří sezon.

Pětadvacetiletý atlet Dukly Praha absolvoval se svými kolegy z reprezentace Ptáčkem a Hamáčkovou čtrnáctidenní soustředění na Kanárských ostrovech. Celkově ho hodnotí jako značně rozporuplné: „První týden nám nepřálo počasí – foukal vítr a občas pršelo. Chtěl jsem hlavně pilovat techniku, ale nebylo to možné. V závěru týdne mě navíc pobolívalo v krku.“ Druhá polovina soustředění však českým tyčkařům vyšla po všech stránkách bezvadně. Díky slunečnému počasí se už mohli plně věnovat naplánovanému tréninku.

Tomáš Klement

Vytisknout