přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Jana Železného bolí záda, bude ale připraven

S bolavými zády, ale jinak v pořádku a v dobré psychické pohodě se dnes ráno probudil Jan Železný.

Světový rekordman v hodu oštěpem bude ve středu na mistrovství Evropy bojovat ve svém posledním velkém závodu kariéry.

"Tradičně ho bolí záda, ale rameno je dobré, kotník se zdá, že také," řekl dnes novinářům trenér Jaroslav Brabec, který čtyřicetileté legendě v Göteborgu pomáhá s přípravou. "Hlavně že je kvalifikace za ním, zítra to bude úplně jiný závod," uvedl k nejistému vystoupení trojnásobného olympijského vítěze a mistra světa v pondělní kvalifikaci.

O oštěpaře se v Göteborgu stará fyzioterapeut Vladimír Brejcha, který zastupuje tradičního patrona Železného zdraví Pavla Koláře. "Včera večer s ním nějakou chvíli manipuloval," řekl Brabec. Železný si na finále tradičně nechá natřít záda hřejivou mastí. "Už je proti ní imunní, kdybych si já namazal takovou vrstvu jako on, tak shořím," smál se trenér.

V pondělí prožil oštěpař nepříliš vydařený den. Zatímco při rozcvičování se cítil dobře a dařilo se mu, v kvalifikaci netrefil ani jeden ze tří pokusů tak, jak bych sám chtěl. "Říkal, že ho to nějak nebralo. Navíc si prý začal tejpovat pravou nohu místo levé, asi byl nějak mimo. Tak snad si to vybral a zítra to bude lepší," prohlásil Brabec.

Železný za svou kariéru prožil úplně všechno. Třikrát vyhrál olympiádu a mistrovství světa, několikrát musel kvůli zdravotním problémům pod skalpel. "Už hodně prožil, takže je psychicky nad věcí. Musí si to užít, je to naposledy. Ale teď potřebuje, aby na něj nikdo nemluvil, nechal ho v klidu," řekl Brabec.

On jako jediný smí k oštěpaři kdykoliv. "Teď leží, pak za ním zajdu a odpoledne se půjdeme projít, nebo lehce proběhnout," plánoval. "Zítra to bude zajímavá bitva, bude to trochu i o štěstí, kdo chytí pokus," mínil. Železnému se naposledy vydařil hod podle představ na mistrovství světa v Edmontonu 2001, kde vyhrál výkonem 92,80 metru. "No, už je to hodně dávno," usmíval se Brabec.

Podle jeho názoru je dobře, že legenda světového oštěpu letos dá atletice sbohem. "Je mu čtyřicet, cítí na sobě každý sval, biologickému stárnutí se nevyhne nikdo, ani Železný," upozornil. "Dělá dobře, že končí, mládí je holt mládí, všechno jednou končí," dodal Brabec.

                                                                                                          ČTK