Jan Železný se rozloučil s diváky Zlaté tretry

úterý 30. května 2006
Dalším limitářem pro Evropu se stal sprinter Jiří Vojtík na trati 200 metrů. Mladý Bekele zaběhl rekord mítinku.

S Janem Železným se Ostrava rozloučila efektně. Velkým ohňostrojem a zlatou tretrou. Opravdu zlatou, taková se vítězům nikdy nedávala, vždy byla skleněná. "Mrzí mě, že jsem dnes nevyhrál, nepovedlo se mi to tak, jak jsem si přál. Ale takový už je sport," řekl dojatý Železný a dodal: "Házel jsem kvůli vám. Diváci, dali jste mi toho strašně moc a já vám to kdykoliv rád vrátím."

Jan Železný v Ostravě předvedl třetí místo v soutěži parádním výkonem 83.52 metrů. Suverénně zvítězil Rus Sergej Makarov, který poslal oštěp do vzdálenosti 88.49 m. Všechny hody měl za 83 metrů.

Jiří Vojtík je dalším z početné řady českých atletů, kterým Zlatá tretra pomohla k limitu na evropský šampionát. V rychle rozběhnuté dvoustovce, kdy vítězný Jamajčan Bolt zaběhl časem 20.28 nový rekord mítinku, dokázal Jiří Vojtík o dvě setiny prolomit limit na ME. Jeho čas má hodnotu. "V limit jsem věřil, dokonce jsem věřil v čas tak o desetinu rychlejší. 20.90 je opravdu měkký limit a s tímto časem by nemělo cenu na Evropu jezdit. Teď budu ladit formu na Evropský pohár a mistrovství republiky," řekl Vojtík po závodě.

Na stýplu mužů zvítězil Günther Weidlinger z Rakouska časem 8:25.67. Závod však mohl dopadnout jinak. Do předposledního kola vedl Keňan Paul Kipsiele Koech. Rozhodčí mu však mylně signalizovali poslední kolo závodu, Koech tudíž celé předposlední kolo finišoval v domnění, že si běží pro vítězství. V cíli ale zjistil, že mu ještě jedno kolo chybí, ztratil tempo a skončil nakonec jedenáctý.

V běhu na 3000 metrů zvítězila v nejlepším výkonu roku a zároveň rekordu mítinku Keňanka Priscila Jepletingová v čase 8:40.55, druhá skončila Etiopanka Meselech Melkamuová a třetí její krajanka Pauline Korikwiangová. "Chtěla jsem zaútočit na svůj osobní rekord a cíl jsem splnila," nechala se po závodě slyšet vítězka.

Tariku Bekele, mladší sourozenec slavného Kenenisy Bekeleho, zaběhl na trati 3000 metrů rekord mítinku - 7:36.44 a vyhrál.