přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. února 2006, 14:18

Jan Železný letos ukončí svoji kariéru

Dostal jsem dar od boha, že jsem mohl dělat sport takhle dlouho. Budu mít teď konečně více času na věci, které jsem si dříve nemohl dovolit.

"Letos letím do Afriky na poslední soustředění," sdělil na pražské Ruzyni trojnásobný olympijský vítěz přítomným novinářům. "Ve vrcholové atletice jsem strávil dvacet let, je čas jít zase dál."

Jan Železný uvažoval o konci kariéry již loni, ale vzhledem ke zdravotním problémům posunul svůj odchod na letošní rok. "Loni se mi nedařilo, bojoval jsem s bolavou achillovkou. Takhle jsem nechtěl odejít, takhle ne," řekl Železný. Letos si chystá vynahradit loňskou sezonu. "V Africe se budu připravovat především na Mistrovství Evropy. Tam na mezinárodní scéně skončím. V republice si určitě nenechám ujít Zlatou tretru a poslední loučení bude v Mladé Boleslavi, kde jsem kdysi začínal."

Železný ještě neřekl, na kterých mítincích ho uvidíme, rozhodně však nechce startovat všude, kde to bude možné. "Nechci se takhle na konci rozsekat," řekl. "Půjdu letos okolo sedmi, devíti závodů. Doma určitě Ostravu a Mladou Boleslav, venku ME v Göteborgu, ostatní zatím nevím."

Konec sportovní kariéry neznamená pro Železného definitivní konec působení v atletice. "Po sezoně budu působit v pražské Dukle jako trenér. Chci dlouhodobě pomáhat lidem, kteří mají určité předpoklady. Ale kdyby mě oslovil s nabídkou někdo ze zahraničí, nejspíše ho prozatím odmítnu," usmívá se Železný a dodává, že nějakou dobu chce rozhodně strávit doma.

Na otázku, jak se mu konec kariéry ohlašuje, odvětil: "Nebylo to těžké rozhodnutí. Dostal jsem dar od boha, že jsem mohl dělat sport takhle dlouho. Budu mít teď konečně více času na věci, které jsem si dříve nemohl dovolit. Zahrát si tenis, jet se známými na vodu, nic z toho dříve nešlo, člověk se musel hlídat. Jsou to maličkosti, které si člověk neuvědomuje, ale které mu časem začnou scházet."

Oštěpař, kterému bude letos čtyřicet let, může přidat do své sbírky kýžené zlato z ME v Göteborgu. To mu stále chybí, na evropském šampionátu dokázal vybojovat nejlépe bronzovou medaili. Další výzvou je překonání světového rekordu závodníků nad 40 let. "Byla by to taková pěkná tečka," přemýšlí Železný. Rekord závodníků nad 40 let v hodu oštěpem drží Němec Peter Blank výkonem 84.06 metrů.

Za svou kariéru zvládl český zástupce v Mezinárodním olympijském výboru vyhrát 115 závodů ze svých 150 startů. Za hranici devadesáti metrů poslal oštěp devětapadesátkrát a průměr všech jeho hodů na závodech činí úctyhodných 85.5 metru.

David Klempíř

Vytisknout