přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Jamajka už má jasno

V království sprinterů se završila olympijská kvalifikace doublem Bolta a výkonem roku na dvoustovce Campbell-Brownové.

Poté, co se v sobotu světový Usain Bolt bez problémů kvalifikoval pro olympiádu na stovce, kde drží časem 9.72 světový rekord, v neděli přidal při jamajských  národních „trials“ prvenství i na dvounásobné trati. Finišoval za 19.97 (+1.7 m/s), což je druhý nejlepší čas roku po Boltově letošní premiéře na 200 m při Zlaté tretře v Ostravě (19.83). „Byl to dobrý závod. Mým cílem bylo kvalifikovat se na olympiádu a to se mi povedlo, takže jsem velmi šťastný,“ komentoval to vytáhlý čahoun, který si po úspěšném souboji s Powellem na stovce (9.85:9.97) tentokrát smlsl na svých soupeřích v čele s Marvinem Andresonem (20.17) a Christopherem Williamsem (20.20).


Usain Bolt, foto: graf.cz

Na téže trati v ženském podání se dočkala satisfakce Veronica Campbell-Brownová. Po nevydařené stovce, kde coby úřadující mistryně světa skončila ve vynikajícím národním závodě časem 10.88 až čtvrtá, předvedla na dvoustovce světový výkon roku 21.94 a bude moci obhajovat zlato z Atén. Triumf se však nerodil lehce a přišel až po těžkém boji s Kerron Stewartovou, která též dokázala stlačit svůj čas pod 22 sekund (21.99).  Třetí byla v sezonním maximu 22.11 Sherone Simpsonová.

Překážkám kralovala navzdory špatnému začátku Brigitte Foster-Hyltonová. „Musela jsem předběhnout všechny holky, protože měly do jedné lepší start než já. Jsem spokojená se svou rychlostí,“ komentovala výsledný čas 12.50. Spolu s ní na stupně vítězů vystoupaly Delloreen Ennis-Londonová (12.57) a Vonette Dixonová.

Na čtvrtce příjemně šokovala jednadvacetiletá Rosemarie Whyteová, která při své letošní premiéře na této trati div že nepokořila 50vteřinovou hranici. Chybělo jí k tomu jen 6 setin. „Nejsem překvapená. Jen to odpovídá mým tréninkovým ukazatelům,“ řekla atletka, která si z kvalifikace odnesla cenné skalpy Novlene Williamsové-Millsové (50.11) a Shericky Williamsové (50.33).

Výsledky jamajské olympijské kvalifikace zde.      

Adam Pražák

Vytisknout