Jaký byl uplynulý atletický víkend?

pondělí 11. dubna 2016
Druhý dubnový víkend byl plný zajímavých atletických událostí. Závodilo se na silnici i na dráze. Zde je přehled toho nejzajímavějšího, co proběhlo v zahraničí.

Rotterdam

Nejrychlejší maraton víkendu se běžel v nizozemském Rotterdamu, kde proběhl cílem jako první Keňan Marius Kipsirem v čase 2:06:11 a vylepšil si své osobní maximum o více než tři minuty. Druhý byl Etiopan Solomon Deksisa za 2:06:22 a na stupně vítězů se vešel ještě třetí Geoffrey Kirui z Keni (2:07:22). Pro druhého i třetího v pořadí to byla navíc maratonská premiéra. Závod žen se stal kořistí Etiopanky Haylay Gebreslaseové, která zvládla maratonskou trať za 2:26:15 a zvítězila před krajankou Sutume Asefaovou (2:28:04) a Keňankou Rebeccou Korirovou (2:29:16).

Vídeň

Silný vítr ovlivnil časy na maratonu v rakouské metropoli. Přesto se vítězce ženského závodu Shuko Genemové z Etiopie podařilo zaběhnout druhý nejrychlejší čas historie tohoto závodu, když proťala cílovou pásku za 2:24:31. Druhá byla debutantka na této distanci Ruti Agaová z Keni (2:25:17) a třetí příčku si odvezla další Keňanka Doris Changeywová (2:31:50). V mužském závodě obsadili Keňané prvních pět míst. Nejrychlejší byl Robert Chemusin za 2:09:48. Za ním doběhli Charles Cheruiot (2:10:09) a Suleiman Simotwo (2:10:23).

Řím

Maratonskou trať v Římě opanoval Keňan Amos Kipruto v čase 2:08:12. Byla to jeho premiéra na této trati. Doposud působil na maratonech jako vodič, naposledy v lednu v Dubaji. Souboj o druhé místo rozhodl ve svůj prospěch v těsném finiši Etiopan Birhanu Achame (2:09:27), který o jedinou vteřinu pokořil Keňana Dominica Rutua (2:09:28). Vítězkou závodu žen se stala Rahma Tusaová z Etiopie (2:28:49).

Hannover

V německém Hannoveru se radoval z triumfu Jihoafričan Lusapho April, když proběhl cílem za 2:11:27. Lusapho se snažil v závodě útočit na svůj vlastní traťový rekord, ovšem tuto snahu mu překazil silný vítr. Po letech 2011 a 2013 si tedy alespoň připsal třetí vítězství v tomto závodě. Druhý byl Martin Kosgey (2:11:54) a třetí skončil Moses Masai (2:15:43), oba z Keni. Mezi ženami vyhrála jejich krajanka Edinah Kwambaiová (2:29:17).

Rio Maior

Nejen v Poděbradech se šel kvalitní chodecký závod. Také v portugalském Rio Maior se sešla zajímavá konkurence. Vítězka závodu žen Shenjie Qieyangová z Číny ušla dvacetikilometrovou porci za 1:27:52. Stříbrná medailistka z olympijských her v Londýně zaznamenala druhý nejrychlejší světový čas tohoto roku. Za ní se seřadila dvojice Italek. Druhá byla zkušená Eleanora Georgiová (1:28:20) a pro třetí příčku si došla Elisa Riguadová (1:28:31). Mezi muži vystoupal na nejvyšší stupínek Španěl Alvaro Martin (1:21:03). Druhé místo obsadil Jihoafričan Lebogang Shange (1:21:23) a třetí byl Ekvádorec Andres Chocho (1:21:58).

Athens-Clark County

Zajímavé výkony padaly i na dráze. O ten nejkvalitnější se postarala na domácí půdě americká překážkářka Kendra Harrisonová, která dokázala v Athens-Clark County vylepšit své osobní maximum o plných 14 setin až na 12:36, čímž se zařadila na deváté místo historických světových tabulek. Tento výkon je také dvacátým nejlepším časem a zároveň historicky nejlepším výkonem, který padnul na ženské stovce překážek v průběhu měsíce dubna.

Tempe

Dobrou formu z haly prokázal na mítinku v americkém Tempe čtvrtkař Grenady Bralon Taplin. Hned při svém prvním venkovním startu si vylepšil osobní rekord na 44.41 a momentálně figuruje na čele světových tabulek. O národní rekord své země se postaral na stovce Wilfried Koffi z Pobřeží Slonoviny, který prolétl cílovou rovinku za 10.01. Na dvoustovce se představil Kanaďan Andre De Grasse a triumfoval v čase 20.23. Dosavadní nejlepší čas sezóny padnul také na čtvrtce překážek mužů, kde běžel Američan Jeshua Anderson 48.92. Kvalitní výkon předvedla v dálkařském sektoru Kanaďanka Cristabel Netteyová, když dolétla na 688 centimetrů, ovšem výsledek znehodnotil silný vítr do zad, který o dvě desetiny přesáhnul povolenou hranici 2 m/s.