přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Jaký byl atletický rok 2005?

Krátké ohlédnutí za uplynulou atletickou sezonou.

Halové mistrovství republiky v únoru hostila hala Otakara Jandery v  pražské Stromovce. Vrcholem zimní sezóny byl potom evropský halový šampionát v Madridu se zlatým sedmibojem Romana Šebrleho. Jeho medaile zůstala osamocená, na čtvrtá místa dosáhli ve výšce Jaroslav Bába a v trojskoku při své poslední sezóně nečekaně Šárka Kašpárková.

Sezónu pod otevřeným nebem poznamenala nepřízeň počasí – přesvědčili se o tom i účastníci českých mítinků IAAF. Jamajčan Asafa Powell se na skvělé ostravské Zlaté tretře zaskvěl jedinečnou stovkou za 9,85, světový rekord mu ale déšť odložil až do Atén. V Praze na Julisce při Odložilově memoriálu se blýskla domácí diskařka Věra Cechlová Pospíšilová světovým výkonem roku 66,81 metru.

Jedenáctý ročník pražského mezinárodního maratónu ovládli Keňané – zvítězili Cheptot a Kosgeiová, na šestém místě doběhl jako nejlepší z Evropanů mistr republiky Jan Bláha.

S pořadatelstvím mistrovství České republiky jednotlivců se zdařile vypořádali kladenští organizátoři na útulném stadiónku Na Sletišti, v soutěži družstev potvrdily v ostravském finále svoji suverenitu celky mužů Dukly Praha a žen USK Praha.

V prestižní Zlaté lize si miliónový jackpot zajistila ruská trojskokanka Lebeděvová, skvěle si vedli naši výškaři. Bába v Římě k halovým 237 centimetrům přidal 236, Svatoslav Ton senzačně vyhrál legendární curyšskou Weltklasse.

České naděje se výrazně prosadily v šampionátech svých věkových kategorií. Na mistrovství světa do 17-ti let v marockém Marrákéši vybojoval stříbro koulař Vladislav Tuláček, hned tři prvenství pak patřila české výpravě na juniorském mistrovství Evropy v litevském Kaunasu -  zlaté medaile získali překážkářka Zuzana Hejnová, koulař Remigius Machura a dálkařka Denisa Ščerbová. Na šampionátu atletů do 22 let v Erfurtu vyhrál Jaroslav Bába a bronzové medaile si odvezli chodkyně Barbora Dibelková a překážkář Stanislav Sajdok.

Z helsinského Olympijského stadiónu se tentokrát naši atleti zlata nedočkali. Na jubilejním desátém mistrovství světa vybojoval Roman Šebrle stříbro v desetiboji a bronzové medaile přidaly diskařka Věra Cechlová-Pospíšilová a tyčkařka Pavla Hamáčková. Cenná byla i pátá místa Jaroslava Báby a Barbory Dibelkové, osmý tentokrát skončil Tomáš Dvořák. Mezi více než dvěma sty členskými federacemi IAAF obsadila česká výprava v součtu umístění 16-tou pozici.

Roman Šebrle s vítězstvími z Götzisu i Talence dominoval letošní vícebojařské Grand Prix, hned pět českých atletů si potom zajistilo účast v zářijovém Světovém atletickém finále v Monte Carlu.

Na evropském šampionátu v běhu do vrchu získala stříbro Anna Pichrtová a družstvo žen bronz, na světové univerziádě v Izmiru se potom zásluhou oštěpařky Barbory Špotákové dočkala česká atletika nejcennějšího akademického titulu.

Tomáš Klement, David Klempíř

Vytisknout