přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. prosince 2007, 10:22

Jaké byly v roce 2007... světové víceboje

Víceboje uzavírají naši sérii hodnotících článků. První díl je věnovaný těm světovým. O svůj názor se podělí opět odborníci na slovo vzatí - tentokrát Martina Blažková a Tomáš Dvořák.

MUŽI

desetiboj

Výkon roku: Roman Šebrle (ČR) 8697
Mistrovství světa: 1. Roman Šebrle (ČR) 8676, 2. Maurice Smith (Jam.) 8644 - NR, 3. Dmitrij Karpov (Kaz.) 8586 - SB
Vícebojařská tour: 1. Roman Šebrle (ČR) 25261, 2. Maurice Smith (Jam.) 25220, 3. Alexej Drozdov (Rus.) 24972


Letošní sezona byla velice pestrá jak na výkony, tak na výkonnostní zvraty. Mistrovství světa bylo úspěšné pro naše barvy. Roman potvrdil své kvality dobrého závodníka. Ač po nedobrém startu, tak se mu vlilo dost krve do žil a on se vyburcoval. Samozřejmě mu nahrálo odstoupení Kravčenka a Claye, ale i tak musel Roman svést těžký boj s Jamajčanem Smithem. Myslím, že rozhodl oštěp. Celkově byl výkon na MS slabý, ale v tamních klimatických podmínkách šlo těžko více. Roman drží i nejlepší výkon roku z kladenského mítinku, což nás Čechy může těšit. Právem mu náleží titul nejlepšího vícebojaře sezony (vícebojařská tour IAAF). Šébovi ale konkurenti rostou, jen to zatím na letošním MS nedotáhli ke zdaru. Andrej Kravčenko je velká postava. Měl v sezoně tři velice solidní víceboje - Götzis, ME 22 v Debrecínu a Talence. Hodně se zlepšil Maurice Smith, stříbrný z Ósaky. Uspěl na Panamerických hrách, v Götzisu i v Japonsku. Znám ho už léta, vždy udělal ale nějaký strašný propadák typu tři přešlapy, nedání základu v tyči apod. Na MS měl problémy s loktem, možná by jinak Romanovi ještě víc znepříjemnil cestu k titulu. Je to velký talent. Příští rok bude vícebojařsky zajímavý. Kandidátů na medaile bude hodně. Bryan Clay měl sezonu roztrhanou, potýká se se zdravotními problémy. Na olympiádu se ale jistě dokáže výborně připravit. Růžky vystrkují mladí kluci. Příští sezona bude zkrátka nabitá, mladí půjdou nahoru. 


ŽENY

sedmiboj

Výkon roku: Carolina Klüftová (Švéd.) 7032
Mistrovství světa: 1. Carolina Klüftová (Švéd.) 7032 - WL/AR, 2. Ludmila Blonská (Ukr.) 6832 - NR, 3. Kelly Sothertonová (Brit.) 6510 - SB
Vícebojařská tour: 1. Ludmila Blonská (Ukr.) 19895, 2. Jessica Ennisová (Brit.) 19256, 3. Austra Skujyteová (Lit.) 18994


Letošní úroveň se zvedla. Jména jako Klüftová, Blonská, Sothertonová a Ennisová, to je současná světová špička. Svoji nadvládu opět předvedla Klüftová. Běžecky se opět o něco posunula, udělala si osobáky. Rychlejší je jen Ennisová. Už léta sleduji bedlivě také výkonnost Blonské, protože je to už dlouhou dobu soupeřka Míšy Hejnové. Blonská byla průměrná, pak se najednou dostala prudce nahoru. Připomínám, že dostala v roce 2004 dva roky distanc. Po svém návratu ihned vyhrála HMS. Obdivuhodná byla letos Kelly Sothertonová. Je to běžkyně. Na MS udělala 6510 bodů a to dala v oštěpu jen 31.90 metrů. Britka Ennisová je ročník 86 a má podle mého velkou budoucnost. Vzhledem ke své výšce zaostává ve vrzích, ale paradoxně umí dobře výšku. Medaili z OH příští rok přiveze. Kdo další byl letos zajímavý? Určitě německé vícebojařky, které těží z velké členské základny. Výkonnostně se zvedly Holanďanky a Litevka Skujyteová. Ta drží mimo jiné už dva roky světový rekord v ženském desetiboji - 8358 bodů.

Martina Blažková, ženské víceboje
Tomáš Dvořák, mužské víceboje