přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Jaká byla v roce 2007... česká chůze

Reprezentační trenér chůze Ivo Piták zhodnotil nejen světovou, ale i českou chůzi v roce 2007. Jeho postřehy naleznete v tomto článku.

MUŽI

20 km

Výkon roku: Miloš Holuša (AK Kroměříž) 1:26:49
Mistrovství ČR: 1. Miloš Holuša (AK Kroměříž) 1:32:04, 2. Jiří Malysa (VSK Univerzita Brno) 1:33:08, 3. Roman Bílek (AK Kroměříž) 1:33:12


Co se týká české mužské chůze, projevilo se, že jsme na tom dost špatně, co se týká věku nejlepších chodců (viz. Holuša, Malysa). Roman Bílek se snaží o návrat, ale jsem skeptik v tom, že by ustál světovou konkurenci. To co stačí u nás, nepostačuje venku. Hodně se zlepšila situace mezi juniory a hlavně mezi dorostenci. Dost trenérů dělá nyní chůzi, ačkoliv dříve se jí nezabývali. Z rozšiřující základny chodců se dá pak samozřejmě lépe vybírat do reprezentačních družstev. Druhou pozitivní věcí na tom je, že v soutěžích družstev už díky bohu nebodují v chůzi koulaři atp. Na Světový pohár příští rok snad postavíme juniorské družstvo, o 3 místa se bude přetlačovat dle mého tak šest, sedm lidí. Výkonnostní skok nahoru udělal Roman Říha z Frýdku. Přitom se chůzi věnuje teprve rok, takže vypadá nadějně. Dalších 5 kluků se pohybuje v časech (na desítce) okolo 48 minut. Mezi nimi třeba Lukáš Gdula a můj "černý kůň" Karel Ketner, původně stýplař.


ŽENY

20 km

Výkon roku: Barbora Dibelková (USK Praha) 1:34:44
Mistrovství ČR: 1. Barbora Dibelková (USK Praha) 1:43:14, 2. Zuzana Schindlerová (USK Praha) 1:43:41, 3. Lucie Pelantová (USK Praha) 1:47:55

Po návratu Báry Dibelkové z mateřské dovolené se jí chytla Zuzana Schindlerová. Ta letos výkonnostně přeskočila Lucku Pelantovou. Na Světovém poháru nemusí být tyto tři jako družstvo špatné. Za nimi je výkonnostní díra. Po vítězství na stýplu na MČR se rozhodla pro přechod k běhům Pecháčková. Míša Šimánková se, doufám, vrátí po druhé mateřské dovolené. Mohla by být čtvrtou ženou směrem k poháru. Tragická je úroveň juniorek ve srovnání se zahraničím. Dobré typy se objevují u žákyň, např. Barbora Havranová, nebo Olga Půčková.

                                                                                                   Ivo Piták