přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Jaká bude Zlatá tretra 2007?

Při absenci Jana Železného zřejmě z programu vypadne oštěp mužů, mítink by se měl "zjednodušit".

Den po skončení 45. ročníku Zlaté tretry seznámili organizátoři mítinku novináře s první analýzou závodů, stejně jako s výhledem do příštího roku. "V úterý přišlo na stadion 10 350 diváků," řekl sportovní manažer mítinku Alfonz Juck a dodal, že vzhledem k nepříznivému počasí to považuje za skvělé číslo. "Chtěl bych poděkovat všem divákům, kteří i v zimě přišli," doplnil ho Oldřich Zvolánek. Oproti loňskému roku téměř nepršelo, ale chladné počasí donutilo odejít mnoho diváků dříve, než skončilo závěrečné loučení s Janem Železným. "Už na začátku soutěže oštěpařů klesla teplota na 7 stupňů Celsia," řekl Zvolánek.

Na Zlaté tretře padly 2 výkony roku, 6 rekordů mítinku, 2 historicky nejlepší výkony na území ČR a 21 osobních rekordů. "Ceníme si především Blanky Vlašičové a jejího dvoumetrového skoku," pokračoval Juck, "stejně jako vítězství Jamajčana Usaina Bolta na dvoustovce." Ten časem 20.28 o dvě setiny překonal dosavadní rekord mítinku Justina Gatlina.

Příští rok bude Městský stadion v Ostravě-Vítkovicích kromě Zlaté tretry hostit mistrovství světa do sedmnácti let. Na diváky tak čekají dvě velké akce v jednom roce na jednom místě. "Po skončení MS by se stadion mohl dočkat rekonstrukce," informoval Oldřich Zvolánek. "Vážně se totiž uvažuje o tom, že by zde od roku 2008 hráli fotbalisté Baníku." Naproti hlavní tribuně by v tom případě měla vyrůst další krytá tribuna. "Stavělo by se z lehké konstrukce, časově by to nemělo být náročné."

"Zlatá tretra se určitě konat bude i napřesrok," ubezpečil Alfonz Juck. Měla by se zjednodušit. Loučení a exhibicí bylo letos více než dost. "Už máme i vize, které disciplíny ano a které ne." Při neúčasti Jana Železného tak prý téměř najisto nebude k vidění oštěp mužů. "Naopak přemýšlíme o rozšíření a zkvalitnění ženského oštěpu," dodal Juck. "Máme tři skvělé oštěpařky a možná jim pozveme konkurenci z Kuby." Disk žen nejspíše zůstane a zvažuje se disk mužů. Výška k vidění bude, ale ještě není jisté, zda mužská či ženská. "Také se i nadále budeme snažit o Jelenu Isinbajevovou," slíbil Juck. "U ní to není ani tak otázka peněz, jako spíše rozvržení její sezony. Zlatá tretra je na ní zkrátka příliš brzy." Duelu dvou nejrychlejších sprinterů světa Gatlin vs. Powell se diváci v roce 2007 v Ostravě nedočkají. "To je nereálné! Jejich souboj o pozici světové jedničky je v kurzu a jejich manažeři to moc dobře ví. Jeden milion dolarů na zaplacení těchto dvou hvězd nemáme."

David Klempíř

Vytisknout