přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. července 2011, 12:54

Jak si vedli hvězdy a obhájci

Dnes se ještě jednou ohlédneme za uplynulým evropským šampionátem do 23 let. Tentokrát pohledem zvučných jmen, která (ne)dorazila do Ostravy, a také těch, kteří se pokoušeli získat cenný kov podobně jako předloni v Kaunasu.

Přání, aby na ME dorazila největší star evropské atletiky, trojnásobný šampion z Barcelony Christophe Lemaitre, se nesplnilo. Z trochu alibistického zpětného pohledu českého fanouška toho zas tolik litovat nemusíme, Francouz totiž uvažoval pouze o dvoustovce, na níž zacinkala bronzová medaile Pavla Masláka…

Lemaitrův krajan Teddy Tamgho do Ostravy přijel a projevoval se jako hvězda v dobrém slova smyslu. Na tiskovce vtipkoval á la Bolt, ochotně odpovídal novinářům a tvrdil, že je pro něj tato akce důležitější než diamantový mítink. Jenže veselé vzpomínky si nakonec neodvezl, při rozcvičování před kvalifikací si zranil kotník a šampionát pro něj skončil bez jediného skoku.

Přesto nakonec Tamghova disciplína patřila k vrcholům šampionátu. Postaral se o to Sheryf El-Sheryf výrazným zlepšením svého osobního rekordu a o 15 cm i nejlepšího výkonu historie ME na 17.72. Syn syrského vojenského lékaře hájí barvy Ukrajiny – narodil se v krymském Simferopolu. Rázem se El-Sheryf zařadil mezi favority pro Tegu a dostal pozvánku na nejbližší diamantový mítink v pátek do Monaka.

V sektoru pro horizontální skoky se vůbec děly věci. Ukrajinský trojskokan tu Danielu Grecovi znemožnil obhajobu titulu, ačkoli Ital se po zranění v průběhu finále dále nemohl pokoušet byť o jakoukoli medaili a skončil čtvrtý. Mezi ženami se však nejvyšší stupínek podařilo zopakovat Řekyni Paraskeví Papachristuové, navíc suverénním způsobem o půl metru před soupeřkami.

Mezi dálkařkami zazářila jedna z očekávaných hvězd. Ruská šampionka z HME Darja Klušinová byla suverénní v kvalifikaci i ve finále, kde ohromila skokem pět centimetrů za respektovanou „sedmičku“. Méně důvodů k radosti měla v Kaunasu stříbrná Běloruska Nastasja Mirončik-Ivanovová, namísto medaile se musela tentokrát spokojit se šestým místem.

Halovým mistrům Evropy na středních tratích se roli favoritů podařilo naplnit do puntíku. Pro Poláka Adama Kszczota to na půlce znamenalo i úspěšnou obhajobu titulu do 23 let, Ruska Jelena Aržakovová přidala k patnáctistovce, na níž triumfovala v Paříži, ještě i poloviční trať – v chronologii ME nicméně proběhla půlka dříve. Jejímu krajanovi Ivanu Tuchtačevovi se na 1500 metrů zlato zopakovat nepovedlo, skončil sedmý. Stejné umístění si z Ostravy odvezl Polák Krystian Zalewski, který ovšem obhajoval bronz.

Přebarvit své medaile na zlato se povedlo hned dvěma mladým atletům. Britský čtvrtkař Nigel Levine ze stříbra a běloruská překážkářka Alina Talajová na stovce dokonce z bronzu. Třetí místo z Litvy si v České republice zopakoval desetibojař Mihail Dudaš. Alespoň stříbro udržela minulá šampionka z oštěpu Ukrajinka Vira Rebriková, to kolegyně z disciplíny, Švédka Anna Wessmanová, se propadla z bronzu na šesté místo.

Do „kolonky“ nezdary bohužel musíme zařadit i jedno české jméno. Kladivářka Kateřina Šafránková sice hodila téměř o pět metrů dál než při stříbru na předešlém mistrovství, přesto musela spolknout hořkou pilulku v podobě nepopulární „bramborové“ medaile. Tyčkař Raphael Holzdeppe měl stejně jako předloni políčeno na nejvyšší stupínek, tentokrát mu však riskantní hra s vynecháváním nevyšla a skončil až šestý.

Podtrženo sečteno, z třinácti atletů, kteří se vydali obhajovat svou předešlou medaili, se to podařilo šesti z nich, přičemž dva si polepšili, jeden pohoršil a tři zůstali na svém. Z toho dva si ani nemohli pozici vylepšit – nejvyšší post obhajovali – Papachristuová (trojskok) a Kszczot (800 m). Není bez zajímavosti, že nikdo z těch, kteří minulý týden neuspěli s cenným kovem, úplně „nevybuchl“ například v kvalifikaci – všichni totiž skončili do sedmého místa.

Na závěr malý výhled do příštího šampionátu v Tampere. Možnost obhájit či vylepšit svá finálová umístění budou moci z českých finalistů bronzový Pavel Maslák a čtvrtý Adam Sebastian Helcelet a platí to i pro „poloviny“ obou krátkých štafet – Maslák, Šťastný, Urbánková, Procházková.

Michal Procházka

Vytisknout