Jak si vedli Češi ve Vídni?

středa 29. ledna 2014
Na mítinku Indoor Classic závodil tradičně početný zástup českých atletů. Do nominace pro HMS nikdo nový nepřibyl, i tak se ale bylo z čeho těšit.

Asi nejvýrazněji o sobě dala vědět Rebeka Šilhanová, která vyhrála soutěž tyčkařek v novém národním juniorském rekordu. Výkonem 4.26 m překonala o centimetr třináct let starý zápis Kateřiny Baďurové. Jde o druhý český juniorský rekord v krátkém sledu za sebou, o víkendu zaběhl v Bratislavě Filip Sasínek patnáctistovku za 3:51.32 a z čela statistik odsunul již dosti vousaté maximum Jana Holberga z roku 1979, které mělo hodnotu 3:51.5.

Ale zpět k Vídni. Po vynucené pauze způsobené únavovou zlomeninou se zde v dobrém světle předvedla Kristiina Mäki, když zvládla patnáctistovku za kvalitních 4:17.09. Vedlo se i Danielu Němečkovi, jenž vyhrál svůj běh v osobním rekordu 47.25, čímž dosáhl v celkovém srovnání třetího nejlepšího času závodního odpoledne. Dosti hluboko pod 48 vteřin se dostal i celkově šestý Pavel Benda (47.81).

Z českých sprinterů na nejkratší trati byl nejlepší Jan Veleba, jenž v mezinárodní konkurenci nestačil jen na Brita Cacketta. Veleba běžel ve finále 6.71, šest setin za limitem pro HMS, a dostal se na první místo letošních tabulek před Marcela Kadlece, který týž den v Praze běžel 6.76. Z tuzemských půlkařů ve Vídni dosáhl nejlepšího času Jan Sýkora (1:51.06), na patnáctistovce se připomněl Petr Vitner časem 3:44.59, v kouli Jan Marcell výkonem 19.23.

České sprinterky se do finále A neprobojovaly, v „béčku“ porazila Pavla Hřivnová časem 7.62 o setinu Janu Slaninovou, která ještě ve Vídni zlepšila dosud nejlepší český výkon na dvoustovce na 24.46. Na čtvrtce se nejvýše z Češek umístila celkově 14. Zdeňka Seidlová (57.00), v trojskoku se z vítězství, druhého nejdelšího skoku kariéry a halového osobáku v jednom mohla těšit Lucie Májková (13.43).

Adam Pražák, foto:Lukáš Klíma