přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. září 2011, 19:39

Jak si v Tegu vedli Češi?

Analýza českého vystoupení na historicky třináctém mistrovství světa, které čerstvě skončilo v korejském Tegu.

Nejprve nechme promluvit prostá čísla. Do Tegu odcestovalo jednadvacet atletů, což odpovídá průměru posledních let. Devatenáct z nich startovalo v individuálních disciplínách, čtvrtkařky Bartoničková a Bergrová přijely výhradně kvůli štafetě. Patnáct atletů se muselo popasovat s rozřazovacími koly, deset z nich slavilo alespoň jeden postup.

Celkem sedmkrát se čeští atleti a atletky dokázali dostat do elitní osmičky ve své disciplíně, což je po Seville 1999 druhé nejvyšší číslo v rámci české samostatnosti. Ziskem 24 bodů za umístění se Tegu řadí do průměru, oproti předloňskému Berlínu se však jedná o desetibodový nárůst. Na bodech se nejvíce podíleli oštěpaři ze skupiny Jana Železného (Špotáková 7, Veselý 5, Klimešová 1), čtyři body přidaly běžkyně, jež vede Martina Blažková (Hejnová individuálně 2, štafeta 2), zbytek obstarali skokané Bába (5) a Ptáčníková (2).

Z hlediska medailí vyrovnala česká reprezentace díky stříbru Barbory Špotákové bilanci právě z Berlína a také Paříže 2003.  Nejúspěšnější byla v tomto ohledu Ósaka, kde se podařila o dvě zlata navíc.

Sedm závodníků si na vrcholné akci sezony vylepšilo letošní maxima, nejlepší čas sezony zaběhla i navzdory náročnému programu opor štafeta na 4x400 m. Talentovaný sprinter Pavel Maslák si dokonce v Tegu vytvořil nejlepší čas dosavadní kariéry.

„Většina z těch, kteří byli nahoře, si nasekali letošní maxima. Výjimkou je Zuzana Hejnová, ale u ní to byla tříkolová soutěž v pár dnech a to je něco zcela jiného než jeden závod Diamantové ligy,“ zmínil Tomáš Dvořák, jenž byl s výsledkem prvního světového šampionátu, který prožil ve funkci šéftrenéra maximálně spokojený. „Když se člověk koukne do minulosti, tak to bývalo i zajímavější, ale svět je svět a po loňské Evropě se nedalo čekat, že to bude až tak ohnivé. Ale tohle je špička a já jsem nadšený,“ líčil.

„Samozřejmě se najdou i nějaké ty mínusy. Závodníkům se ale nedá nic vyčítat. Já si to zažil mnohokrát, člověk dře jako blázen a pak to na tom závodě nevyjde. Není každému dáno, nejsou všichni tak silní, někde se to nepovedlo. Jméno vám žádné neřeknu, i když v některých případech i dotyční čekali, že to bude lepší. Ale zástup závodníků, kterým se to povedlo, je solidní,“ dodal Dvořák.

Adam Pražák

Vytisknout