přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. července 2010, 17:27

Jak do dalších bojů 2

Jaké jsou postupové klíče k běžeckým disciplínám?

Sprinteři na stovce byli rozděleni do pěti rozběhů s postupovým klíčem 4+4, neboli 4 první z každého rozběhu postupují přímo a další 4 v porovnání všech časů. Jan Veleba startuje zítra hned v tom prvním a za soupeře má mj. Brita Chamberse či Francouze Pognona. V porovnání letošních maxim je třetí právě za těmito borci.
Velebova kolegyně z disciplíny Kateřina Čechová, jejíž první kolo je ve středu, své soupeřky v rozběhu ještě nezná, postupový klíč je však stejný . Totéž platí o Petru Szeteiovi a Jiřím Vojtíkovi, jež se ve čtvrtek utkají se soupeři na dvoustovce.
Denise Rosolové a Jitce Bartoničkové odpadly na čtvrtce rozběhy, a tak ve středu poběží rovnou o finále. Tomu však odpovídá i podstatně tužší postupový klíč 2+2. „Ono to rozběhy jsou, akorát se to jmenuje semifinále. Ale já jsem si věřila, že z rozběhu postoupím. Aspoň pošetřím síly a dám všechno do toho, abych postoupila do finále,“ okomentovala Denisa Rosolová.  „Líbí se mi tady, dráha nevypadá ani tak veliká, zato hlediště, to je masa…Modrá barva dráhy je zajímavá, zase to bude trošku něco jiného, zvláštního,“ hodnotí své dojmy Rosolová, která společně s dalšími 15ti atlety z českého týmu dopoledne vyzkoušela nanečisto dráhu olympijského stadionu. Sama se ještě v pondělí rozhodovala mezi starty na dvoustovce a čtvrtce. „Na dvoustovku bych musela mít formu, abych běžela kvalitní čas. Čtvrtka mi v téhle pozici přijde jednodušší. Víc si věřím. Nejsem asi hotová sprinterka, hodně ztrácím na startech. Na čtvrtce se to trochu ztratí,“ zhodnotila svěřenkyně Martiny Blažkové a doplňuje: „Musím najít ideální tempo, poběžím první třístovku a ještě se pokusím zrychlit oproti ostatním. Takové tempo jako na Tretře.“


Rychlý holky - foto: www.graf.cz

Překážkáři na 110 m začnou svoji cestu pavoukem také ve středu, vstupenku dále bude pro Petra Svobodu a Martina Mazáče znamenat umístění mezi nejlepší trojicí v rozběhu, případně se musejí vejít mezi 4 další, kteří postoupí na základě času. Stejný postupový klíč čeká Lucii Škrobákovou v pátek na trati 100 m př.

Poměrně jasno už mají čtvrtkařky překážkářky. Zuzana Hejnová bude zítra favoritkou svého rozběhu. „Stadion je příjemný, opticky vypadá malý, což je dobře, povrch je rychlý. Dobře se běhá, snad to tak bude i v závodě,“ svěřila se Hejnová. Zuzana Bergrová a Kristina Volfová mají papírově horší pozici a také dráhy č. 1, resp. 8. Cesta dál vede opět přes klíč 3+4.

Totéž by mělo platit pro jejich mužské kolegy Josefa Proroka a Michala Uhlíka, kteří jdou do boje ve středu.

Relativně mírný klíč 4+4 vede ze středečních rozběhů do čtvrtečního semifinále mužské osmistovky, kde by se rád viděl Jakub Holuša. To jeho ženské kolegyni Lence Masné ubylo jedno kolo, a tak se bude do finále postupovat už ze zítřejších rozběhů. Souvisí však s tím nemilosrdný klíč 2+2. V porovnání letošních časů je přitom Lenka ve svém rozběhu pátá.


Marcela Lustigová

Marcelu Lustigovou, jež reprezentuje česko na stýplu, čeká rozběh ve středu. O tucet finálových míst se popere dvojnásobek závodnic systémem 4+4.

Jedinými závodnicemi mimo dráhu jsou chodkyně Zuzana Schindlerová a Lucie Pelantová. Jejich dvacítka je na programu ve středu, rovnou jako boj o medaile, otazník visí nad startem Schindlerové, která má angínu.

Karolína Farská, Adam Pražák

Vytisknout