přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. července 2010, 16:16

Jak do dalších bojů 1

Organizátoři ME v Barceloně zveřejnili postupové klíče a kvalifikační limity, které atletům umožní přímý postup do dalších kol. Přečtěte si podrobnosti k technickým disciplínám.

Ve výšce mužů začíná finálová jistota od 228 cm, tedy na úrovni letošního maxima jediného českého závodníka v této disciplíně Jaroslava Báby. Kvalifikace však samozřejmě může být ukončena i níže, to v případě, že v soutěži zastane již jen tucet budoucích finalistů.  „Myslím si, že na postup by mohlo stačit 226 cm,“ míní i svěřenec Jana Janků staršího, kterého v současné době sužují menší problémy s lýtkem, které řeší sprejováním a mazáním bolestivého místa. „V pátek ráno jsem se vzbudil s bolestí, odraz jsem zatím nezkoušel, ale sobotní trénink nebyl nic moc, docela mě to omezovalo, ale den ode dne se to lepší,“ říká Bába a věří, že na zítřejší kvalifikační závod nastoupí v dobré pohodě.
V roli poradce za ním přijede Jan Janků mladší. „Počítal s tím, že sem vyrazí s manželkou, měl tu být tak jako tak, jeho rady určitě využiju.“ Na hlavní stadion se vypraví až na kvalifikaci, dnes bude relaxovat a rozcvičit se půjde na tréninkový stadion v blízkosti hotelu. O postup se bude ucházet kromě Jardy dalších 26 borců ve dvou skupinách, které začínají shodně zítra v 19.10 hod. V ženské výšce, kde zastoupení nemáme, je definivitou překonání 192 cm.


Michal Balner - foto: www.graf.cz

Startovní pole mužské tyčky, jejíž kvalifikace je na programu ve čtvrtek dopoledne, čítá 31 borců včetně našich Michala Balnera a Jana Kudličky. Postupová hranice byla nastavena na 565 cm, což letos skočil pouze prvně jmenovaný. V ženské soutěži, která je na programu o den dříve, lze definitivně balit tyče a těšit se na finále po zdolání 4.40 m. To se už letos povedlo jak Romaně Maláčové, tak (mnohokrát) Jiřině Ptáčníkové. Tyčkařek je ve startovce napsáno 27. „Konečně můžu být v klidu, protože včera v půl desáté večer mi dorazily tyče,“ vysvětluje rozuzlení včerejších peripetií Jiřina Ptáčníková. „Nervózní jsem ani moc nebyla, protože to nebylo poprvé, co se mi něco takového stalo. Ale nepříjemné to je, teď už budu jen odpočívat, na olympijský stadion se před závodem nechystám, tyče chci vidět zase až před kvalifikací…,“ říká s úsměvem.

Z horizontálních skoků se Čechů týká pouze mužská dálka, kde má Roman Novotný v sektoru  34 soků a osmimetrovou metu, která zajišťuje přímý postup. Pro Romana nic neznámého. Jinak v dálce žen je kvalifikační hranicí 665 cm, v trojskoku pak 16.75 m u mužů a 14.20 u žen.


Remigius Machura III. a II.

V mužské kouli, kde evidujeme 27 vrhačů, je magickou hranicí rovných 20 metrů, tedy na chlup přesně osobní rekord Remigia Machury. Antonínu Žalskému se letos povedlo dostat se přes tuto metu hned několikrát. Rozhodovat o postupujících se bude stejně jako v mužské dálce v pátek. Oproti tomu už zítra vstoupí do koulařského kruhu Jana Kárníková, jíž by postupovou radost s určitostí udělal nový osobní rekord hodnoty 17.50 m a lepší. Jinak bude muset čekat na porovnání se soupeřkami, jichž je 18.

Mezi muži diskaři lze bezstarostně balit po hodech za 63,5 metru. Takový výkon už oba čeští borci Libor Malina a Jan Marcell někdy předvedli, letos jim však disk tak daleko ještě neletěl. Finálové spády přitom bude mít v sobotu hned 32 borců. Věru Cechlovou mezi ženami pošle dál s jistotou hod za 60 metrů, svěřenkyně Josefa Šilhavého navíc bude mít přehled o výkonech soupeřek, neboť startuje zítra až v druhé z kvalifikačních skupin. Dohromady je diskařek 23.

V mužském kladivu žádný z českých borců nestartuje, a tak jen pro zajímavost – kvalifikační limit je 75,5 m. Mezi ženami, jichž je na středeční kvalifikaci nahlášeno 22, je toutéž hranicí rovných 69 metrů, což by pro Kateřinu Šafránkovou znamenalo vylepšení OR o 5 cm a více. Česká rekordmanka Lenka Ledvinová už i letos přehodila sedmdesátku.

A zbývá oštěp, pro českého fanouška enormně sledovaná disciplína. Mezi muži bude v páteční kvalifikaci z 26 borců hned trojice v českém dresu, budeme jim držet palce k překonání 81 metrů. Mezi ženami bude už zítra znamenat finálovou jistotu 59.50 m, lepší pozici než Jarmila Klimešová v tom má Barbora Špotáková, která navíc startuje v pozdější kvalifikační skupině a bude tedy mít povědomí o výkonech dvaceti soupeřek. Světová rekordmanka  Špotáková je i přes problémy s loktem v dobré náladě. „Je tady pohoda, loket se mi od včerejška zase výrazně zlepšil, navíc limit není až tak vysoko a druhá kvalifikační skupina je také super,“ zhodnotila pro ni pozitivní zprávy dnešního dne. Stav svěřenkyně Rudolfa Černého zhodnotil také lékař výpravy MUDr. Jiří Neumann: „Nejedná se o nic vážného, je tam natažený loketní vaz. Nasadili jsme léčbu, nějaká antirevmatika, využíváme laser a služby fyzioterapeutů.  Moudřejší budeme po kvalifikaci. Báru čeká velký závod a já si myslím, že to zvládne.“ 

Karolína Farská, Adam Pražák

Vytisknout