přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. března 2003, 23:25

Jacksonovo loučení bez medaile

Světovou akci na domácí půdě si vybral překážkář Colin Jackson pro slavnostní zakončení své bohaté kariéry.

Halový mistr světa z Maebashi 1999 a držitel rekordu halového MS procházel soutěží v Birminghamu hladce, ale finálový závod na 60 m překážek mu nevyšel. V průměrném čase 7,61 skončil šestatřicetiletý Walesan až na pátém místě. O možném Jacksonově neúspěchu v Birminghamu se před šampionátem zmínil pozdější mistr světa Allen Johnson. Ocenil Jacksonovu odvahu rozloučit se v závodě s takovou konkurencí, ale zároveň podotkl, že právě proto Jackson vůbec nemusí odejít vítězně.

Ve finálovém závodě měl Colin Jackson druhou nejrychlejší startovní reakci, ale hned na prvních překážkách se před něj kromě Johnsona dostali oba borci ve vedlejších dráhách. Ve čtvrté to byl olympijský vítěz Anier García z Kuby a po Jacksonově levici Číňan Liu Xiang. Devatenáctiletý mladík, který právě Jacksonovi sebral světový juniorský rekord, si doběhl pro bronzovou medaili. García skončil druhý. Na čtvrtém místě se v cíli před Jacksonem objevil ještě Francouz Doucoure, který si výkonem 7,58 vytvořil osobní rekord.

Colin Jackson kromě titulu v Maebashi získal na halových MS tři stříbrné medaile, první již na šampionátu v Budapešti v roce 1989. Pod širým nebem se Jackson stal mistrem světa v Seville 1999, stříbro získal o dva roky předtím v Aténách a bronz v Římě 1987. Největší úspěch na olympijských hrách zaznamenal hned při svém debutu v Soulu 1988, kde skončil druhý. Famózní bilancí se může Colin Jackson chlubit na mistrovství Evropy. Na čtyřech po sobě jdoucích šampionátech (1990–2002) totiž nenašel přemožitele. V roce 1993 Jackson vytvořil dosud platný světový rekord na 110 m překážek 12,91.

Tomáš Klement

Vytisknout