přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. září 2008, 20:53

Jablonecký oštěp vyhrála Abakumová, Špotáková byla druhá

V závodu, který byl svou účastí ze tří čtvrtin reprízou olympijského finále, se prosadila stříbrná závodnice z Pekingu, za níž Špotáková zaostala o 26 cm.

Jablonec se na svůj sportovní svátek připravil na výtečnou. Diváci zaplnili ochozy Chance arény a vytvořili pro závodnice velmi energické prostředí. Na oštěpařkách však byla přeci jen znát únava z nedávného vrcholu sezony a jejich ratiště nelétala tak daleko, jak by si asi představovaly. „Hodně také udělal povrch, který byl na poměry dost měkký a bylo při únavě dost složité se s tím srovnat,“ přidala další důvod Barbora Špotáková, jíž se stejně jako v Pekingu nejvíce povedl šestý hod.
Publikum před ním povstalo a vytvořilo opravdový rachot, což olympijské vítězce vlilo potřebnou krev do žil. Ačkoliv letěl dost vysoko, dopadl na 64.69 m, což znamenalo druhou příčku. „Tenhle hod se mi jako jediný jakžtakž povedl. Škoda akorát, že to byl takový kopec. Prvně jsem myslela, že to bude tak 60. Ale jinak jsem absolutně spokojená, myslím, že to tady splnilo svůj účel a hodně jsme si to jako závodnice užili,“ těšilo Špotákovou.

Výkonem 64.95 m zvítězila Ruska Maria Abakumomová, stříbrná z Pekingu, která ovládla i první poolympijské měření sil v Lausanne. Na třetí příčku se v  poslední sérii dostala Steffi Neriusová, která poslala své náčiní na 62.99 m a z medailových pozic tak odsunula svoji krajanku Christinu Obergföllovou.

Z všeobecně pohodové atmosféry se vymykala reakce vítězky, kterou večer nezastihl zrovna v příznivém rozpoložení. Sektor byl pro její rozběh příliš krátký a Abakumovové vadilo, že jí pořadatelé nevyšli vstříc a odmítli udělat otvor do jedné z reklam. „Proč se to muselo stát zrovna mně, navíc na půdě mé největší soupeřky? Chtěla jsem se předvést, ale musela jsem improvizovat. Házela jsem jak na tréninku, jako malá holka. Styděla jsem se před diváky a chtělo se mi brečet,“ svěřila se se svými pocity. „Chtěla jsem vyhrát za sebe, rodinu a také pro Rusko. Ještě ve mně ta porážka z Pekingu přeci jen trochu je. A ještě jednu věc bych chtěla říci: slyšela jsem, jak Barbora mluvila po finále o tom, jak Rusové ukřivdili vaší zemi v roce 1968. Ptala jsem se na to svých blízkých a lidí, co se vyznají v historii, ti mi řekli, že nic takového není pravda,“ doplnila obyvatelka Krasnodaru, zatímco se jí slzy draly do očí.


foto:graf.cz

Špotáková byla z její reakce docela překvapená. „Jako jediná asi nepochopila, že tohle byla příležitost užít si závod bez nějakých nervů a v pohodě. Nejde přeci pořád útočit na 70 m. Brala to děsně prestižně. Je to škoda, ostatní holky si to velmi užívaly,“ mrzelo ji. Jinak však byla atmosférou nadšená. "Podařilo se přivést sem ty nejlepší oštěpařky a přišli lidi, kteří byli skvělí. Myslím, že to bylo perfektní."   

Výsledky:
1. Abakumovová (Rus.) 64.95, 2. ŠPOTÁKOVÁ 64.69, 3. Neriusová 62.99, 4. Obergföllová (obě Něm.) 62.78, 5. Sayersová (Brit.) 61.37…8. KLIMEŠOVÁ 58.24, 9. BREJCHOVÁ 54.98 

Adam Pražák

Vytisknout