přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Jablonecký oštěp přivítá Špotákovou a její soupeřky z Pekingu

Sedm oštěpařek z pekingského finále by mělo v pátek 5. září v Jablonci nad Nisou znovu změřit síly s Barborou Špotákovou.

Do rodiště čerstvé olympijské vítězky se chystají k exhibičnímu vystoupení mimo jiné Němky Christina Obergföllová, která získala v Pekingu bronz, a Steffi Neriusová. Přijet by měla čtvrtá Britka Goldie Sayersová či Polka Barbara Madejczyková. "Já tam pořád ještě jezdím, pořád o Jablonci mluvím. Je to ideální město pro sportovně založené lidi," řekla dnes Špotáková. Ve městě má hodně kamarádů a těší se, že přijdou na závody. Je ráda, že exhibici udělala v Pekingu nejlepší možnou reklamu. V Jablonci se její závod promítal na velkoplošném plátně, u kterého slavili i její rodiče.


Abakumovová (vlevo) zvedla svou cenu, Obergföllová do Jablonec přijede - foto: E. Erben

Pořadatelé zvou na mítink zvaný Jablonecký oštěp také druhou ženu z olympijského finále Rusku Marii Abakumovovou, s níž Špotáková na svedla elektrizující souboj až do poslední série. "Jestli ale bude chtít přijet," přemítala Špotáková. Ruska podle dostupných informací po zisku stříbrné medaile razantně navýšila své nároky na startovné. Závod se bude konat na jabloneckém fotbalovém stadionu, kde bude postaven oštěpařský sektor. Účast přislíbily i čtvrtá žena z mistrovství světa Nikola Brejchová a účastnice her v Pekingu Jarmila Klimešová. Akce s rozpočtem čtyřmi miliony korun by měla mít exhibiční charakter, na stadionu bude i několik doprovodných soutěží včetně hodu na přesnost či hasičského závodu. Přítel Špotákové Lukáš Novotný je profesionální hasič.

Špotáková nechce na olympijském zlatu jen vydělávat peníze
Barboře Špotákové se také záhy po senzačním olympijském triumfu začal plnit diář. Den po pekingském vítězství je oštěpařská šampionka na roztrhání. Rozhovory s novináři, oslavy, nekonečné telefonáty, sponzorské povinnosti. Česká atletická královna je ale přesvědčená, že ji nejčerstvější sportovní úspěch nezmění, rozhodně pak nechce na svém největším úspěchu v kariéře jen vydělávat peníze. Chce zůstat sama sebou. "Jsem docela skromná, já toho moc nepotřebuju," řekla dnes novinářům.

Před dvěma lety vybojovala stříbrnou medaili na mistrovství Evropy a razantně vstoupila do světové špičky. Její cena na marketingovém trhu vyletěla až loni, kdy se stala mistryní světa. Dostala se do prestižního týmu Nike, má několik dalších silných partnerů. Za olympijské zlato dostane milion korun a její cena na marketinkovém trhu se podle odborníků zvedne řádově o další miliony korun. Svůj úspěch i příběh může zpeněžit, bude dostávat vyšší startovné na mítincích. "To bylo to první, na co jsem myslela v té chvíli, když jsem vyhrála a spadla tam na kolena. Jak to pořádně vyždímu, když jsem otevřela tu pusu," poznamenala sarkasticky a ironicky Špotáková. Ve skutečnosti si prožívala chvíle neobyčejného štěstí, překvapení, šoku a radosti, když v poslední hodu sebrala ruské soupeřce Marii Abakumovové skoro jisté zlato.

Špotáková prý není typ, který začne hned kalkulovat. Na plakátech a reklamních panelech moc vidět nebude. I když ve své podstatě je atletika jejím zaměstnáním. "Nesmí mi reklama jít proti srsti, musí to mít úroveň a nesmí toho být moc," vyjádřila svůj názor na marketinkovou strategii. Bude prý všechno konzultovat se svým manažerem Liborem Varhaníkem. "Nějaké příležitosti už byly, zatím jsem s tím spokojená. Tak by to mohlo zůstat," pravila. I když se z ní čtvrtečním večerem stal milionář, chystá se dál dělat atletiku hlavně z lásky. "Nejsme v Polsku, kde mají olympijští vítězové doživotní rentu. Ale já bych to ani nechtěla," prohlásila oštěpařka. Proto chce i dokončit vysokou zemědělskou školu, obor ekologie. Vždyť jednu z gratulací dostala mimo jiné i od vedoucího diplomové práce. "Což mi připomnělo, co mě doma čeká," usmála se Špotáková.

ČTK