Jablonec viděl další rekordy šampionátu

neděle 25. června 2017
Druhý den republikového šampionátu junioru a dorostu byla k vidění další čtyři rekordy mistrovství. Historická maxima vylepšili tyčkařka Amálie Švábíková, sprinter Daniel Vejražka, Vojtěch Mlynář na půlce a Barbora Malíková na stejné distanci.

Tyčkařka Amálie Švábíková se postarala o další rekord šampionátu, když dokázala překonat laťku ve výšce 426 centimetrů a posunula tak o šest centimetrů historické maximum mistrovství, které měla do té doby v držení Kateřina Baďurová (dnes Janků). Druhá Nikola Pöschlová zdolala o rovného půl metru méně (376). Zaskvěla se také vítězka dorostenecké tyčkou, kterou byla Tereza Schejbalová. Ta si totiž při svém triumfu dokázala vylepšit osobní rekord na rovné čtyři metry.

Naprosto dominantní představení předvedl ve finále půlky juniorů Vojtěch Mlynář z Ústí nad Orlicí, když proběhl cílem za 1:49.72. Mlynář se stal prvním juniorem, který dokázal v rámci MČR běžet pod 1:50. Historické maximum Martina Hrstky vylepšil o necelou vteřinu. Jen jediný půlkař mezi dorostenci se dokázal dostat pod dvě minuty. Byl jím pardubický Miroslav Novotný (1:59.92). Odměnou mu byla zlatá medaile. Na půlce dorostenek si vedla na výbornou Barbora Malíková, která si odskočila ze čtvrtky na dvojnásobnou trať a stala se republikovou šampionkou za 2:08.59. Navíc téměř o dvě vteřiny překonala rekord mistrovství.

Z ideálních povětrnostních podmínek mohli těžit sprinteři na dvoustovce. Juniorům kraloval českobudějovický Jiří Polák za 21.34. Pro stříbro si dosprintoval Štěpán Hampl z Kolína (21.56) a na stupně vítězů je doprovodil liberecký Jan Trafina (21.70). Dorostenecké zlato získal Daniel Vejražka ze Slavie, jenž proběhl trať v čase 21.45. O čtyři setiny tak vylepšil rekord mistrovství. Dvaadvacetivteřinovou hranici pokořil i druhý Matěj Nádhera z Chebu (21.95). Naopak pět setin za ní, zaostal bronzový Tobiáš Dvorský z Třebíče (22.05). Až příliš přál vítr juniorské mistryni Kateřině Vávrové z Brna, která vyhrála za 23.91 (+3.3). Dorosteneckou šampionkou na této distanci se stala Kateřina Bartakovičová (24.35).

Velmi zajímavá byla klání na dlouhých překážkách a přinesla také limity. Čtvrtku překážek opanoval v čase 52.12 slavistický Jan Kisiala a zajistil si tak účast v Grossetu. Stříbro bral Vojtěch Adamec za 54.31. Pardubický závodník si však udělal radost již v sobotním rozběhu, kde zaběhl 53.19, což je B limit pro MEJ. Erik Jelínek z Uherského Hradiště si pověsil na krk bronz za výkon 54.35.

Mezi juniorkami se radovala Lucie Krupařová z Olympu Brno. Zlato jí vynesl čas 60.50, když v těsném doběhu porazila druhou Veroniku Janíčkovou (60.64). Také Krupařová zaběhla ve včerejším rozběhu časem 59.85 limit na MEJ. Pod jednašedesát vteřin se dostala ještě bronzová Lucie Pertlíková z Jihlavy (60.91).

Dorostenci měli na programu třístovku překážek. Zde se z titulu radoval v dramatickém doběhu Jiří Pechar ze Sparty (37.77), který za sebou nechal druhého Filipa Ličmana jen o osmnáct setin (37.95). Do jedné vteřiny se vešly všechny medailistky závodu na 300 metrů překážek dorostenek. Ze svého druhého zlata se radovala Markéta Štolová (42.36). Na stříbrný stupínek vystoupala Sára Zámečníková z Brna (42.75) a bronz si odvezla Zuzana Cymbálová (42.90).

Svou kvalitu měla i juniorská čtvrtka. Zde byl nejrychlejší Jakub Veselý ze Staré Boleslavi, který proběhl jeden okruh za 47.54. Pod osmačtyřicet vteřin stlačil svůj čas i stříbrný Jan Peták z Domažlic (47.95). Třetí byl Ondřej Holub z Pardubic (48.24). Na dorosteneckou čtvrtkařskou medaili bylo třeba běžet pod padesát vteřin. Zvítězil Jakub Majerčák z Uherského Hradiště (49.25) před Eliášem Urbanem z Brna (49.47) a Davidem Drštičkou z Přerova (49.76).

Mezi juniorkami potvrdila roli favoritky Lada Vondrová, když proběhla cílem vítězně za 55.50. Ze stříbra se mohla těšit Edita Sklenská (55.87) a bronz těsně uhájila Tereza Nemešová z USK Praha (57.02). Dorosteneckou mistryní se stala brněnská Leona Marečková za 56.56 před Veronikou Petráskovou (57.04) a Terezou Kašpárkovou (57.28).

Disk dorostenců viděl bratrský souboj. V něm byl úspěšnější Michal Forejt, který zaznamenal 58.21. Jakub bral stříbro za 56.72. Mezi dorostenkami vybojovala v disku svůj druhý titul Denisa Přečková (40.78). Juniorkám kralovala Barbora Tichá (43.89).

Petr Jelínek, foto: Denisa Kisialová