přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

IZIP a vesty - trumfy pro aténskou výheň

Devět transportních beden s lékařským a masérským materiálem, speciálně upravené ice-vesty a nový systém zdravotní evidence. To jsou trumfy, s nimiž vyráží český zdravotnický tým do Atén, aby se co nejlépe postaral o zdraví a relaxaci našich závodníků.


Zdravotnický tým čítá k dnešnímu datu čtrnáct osob. K dennodenní potřebě závodníků bude připraveno 7 masérů, 3 fyzioterapeuti a 4 lékaři. Počet lékařů přitom nemusí být konečný, vše záleží na tom, jak početná nakonec bude česká olympijská výprava. Překročí-li počet závodníků 140 (v tuto chvíli jich je 139!), přičlení se ke kvartetu Jaroslav Větvička, Petr Sikora, Petr Fojtík, Vladimír Vrba a Milan Handl. Přestože do začátku olympijských her zbývá ještě 23 dní, tým se rozhodně nenudí. Především je potřeba připravit sportovce na "specifické podmínky", které se dají v srpnovém Řecku očekávat.

Loni se v Řecku jel juniorský šampionát v cyklistice. Na startu bylo 49°C! Nedojela třetina pelotonu,“ uvádí  názorný příklad „specifických  podmínek“ a jejich důsledků vedoucí lékař  týmu Mudr. Jaroslav Větvička. Naráží tím na evidentní fakt: Která z výprav se lépe vyrovná s aténskou pekelnou výhní, bude mít větší šanci na olympiádě uspět. Češi uspět chtějí, a proto vyvinuli speciální chladící vestu. Vesta funguje v kombinaci se speciálním klimatexovým tričkem a chladící efekt obstarávají  vyjímatelné gelové sáčky. Z atletů je ocení především desetibojaři, kteří tráví na rozpálené ploše stadionu při různých prostojích a čekání mezi disciplínami nejvíce času.

Další novinkou české výpravy pro letošní olympijské hry je možnost využívat systém zdravotní evidence zvaný IZIP. Český olympijský výbor ke spolupráci se systémem IZIP (internetový přístup ke zdravotním informacím pacienta) inspirovala zkušenost s minulými olympijskými hrami v Sydney. Řada sportovců tehdy buď do svých disciplín vůbec nenastoupila, nebo velmi záhy z nich pro zranění odstoupila. Připomeňme například případ Ludmily Formanové. Stalo se tak mimo jiné proto, že lékaři na místě neměli k dispozici zdravotní dokumentace sportovců a nemohli tedy adekvátně rozhodnout, jak jejich problémy, mající původ v dlouhodobém zdravotním stavu, rychle a efektivně řešit. IZIP by tomuto měl zabránit. Údaje ze všech vyšetření, které sportovec absolvuje, se elektronicky zpracovávají a ukládají na závodníkovo konto. K němu pak bude mít přístup kterýkoliv lékař kdekoliv na světě, jenž bude závodníka ošetřovat. Stačí přístup na internet a samozřejmě svolení pacienta. On jediný totiž bude ke kontu znát vstupní heslo.

„Osobně takový systém velmi vítám. Ušetří závodníka spousty zbytečných vyšetření, které se už dělaly jinde, spousty zbytečně opakovaných procedur. A hlavně! Ušetří čas, který je tolik potřeba,“ prohlásila na tiskové konferenci k IZIP Ludmila Formanová. Dvojnásobná mistryně ví, co říká. Když jí začala zlobit ostruha v patě, byl dr. Krejčí, který jí právě ostruhu léčil před sedmi lety, zrovna na Euru v Portugalsku. Nemohl předat zkušenosti a noví lékaři začínali úplně od začátku. Formanová tím ztratila čas, který teď bolestivě chybí. Možná kdyby byl obdobný systém k dispozici dříve, mohla se chystat do Atén. Takhle je její šance na olympiádu, bohužel, mizivá.

Adam Pražák

Vytisknout