přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. srpna 2005, 20:29

Isinbajevová vyhrála ve světovém rekordu, Hamáčková má bronz

Medaili bronzové hodnoty přiveze z atletického mistrovství světa tyčkařka Pavla Hamáčková.

Nečekanou medaili bronzové hodnoty přiveze z atletického mistrovství světa tyčkařka Pavla Hamáčková. V dnešním finále jí k tomu stačilo na první pokus překonat laťku ve výšce 450 cm. Soutěž vyhrála v novém světovém rekordu Jelena Isinbajevová, která napodruhé překonala 501 centimetrů a vlastní maximum z Londýna vylepšila o centimetr.
Hamáčková se během závodu pokoušela o vyrovnání vlastního českého rekordu 460 cm, což se jí nepodařilo, ale tuto výšku překonaly už pouze Isinbajevová a Polka Monika Pyreková, která získala stříbro. Vítězná Ruska inkasuje za vítězství 60.000 dolarů, za světový rekord dalších 100.000 dolarů.

"Jsem tak šťastná," usmívala se Isinbajevová při pózování fotografům. Závod si užívala, i po prvním nevydařeném pokusu o světový rekord se tvářila spokojeně. "Je skvělé, že se mi to tady podařilo," upozornila na velký vítr Isinbajevová. "Je neuvěřitelné, že to v těchto podmínkách dokázala. Já jsem taky ráda, že jsem se s tím takhle dokázala vyrovnat," řekla česká medailistka.

Halová mistryně světa z Lisabonu 2001 i evropská šampionka pod střechou z Gentu 2000 Hamáčková vynechala první výšku a "založila" napodruhé na 420 centimetrech. Pak už ale na rozdíl od ostatních soupeřek chybovala až na hodnotě českého rekordu 460 cm. Když měla laťku na stojanech ve výšce 435 i 450 cm, rozběhla se pouze jednou, což bylo pro vývoj soutěže rozhodující.

"Moc si to užívám, beru to jako zadostiučinění," upozornila Hamáčková, která se před olympiádou v Aténách dva roky potýkala se zraněním achillovky a dokonce uvažovala o konci kariéry. S medailí prý vůbec nepočítala. "Vsadili jste si na mě? Ne? To jste době udělali," smála se v dobrém rozmaru na novináře. "Když jsem skočila 450, věděla jsem, že mě to posune dopředu. Ale vůbec jsem se nestresovala, jestli to bude medaile," uvedla.

Sedmadvacetiletá Hamáčková tak do pokoje číslo 64 v atletické vesnici přinesla už druhou medaili stejné hodnoty. Její spolubydlící Věra Cechlová-Pospíšilová byla ve čtvrtek třetí v soutěži diskařek. Pro finále, která jim pořadatelé oběma vinou rozmarů počasí přeložili o dva dny, si obě vzájemně vytvořily účesy a do vlasů si zapletly trikolory. "V tom nic nadpřirozeného nehledejte, to je jen náhoda," mávla nad neuvěřitelnou shodou okolností Hamáčková.

Jakmile shodila 460 cm Taťjana Polnovová z Ruska, jež jako jediná mohla Hamáčkovou v tu chvíli o medaili připravit, česká tyčkařka vyskočila s rukama nad hlavou a objala se s Němkou Hingstovou. Utíkala za trenérem Boleslavem Paterou, rozdávala úsměvy a s českou vlajkou pózovala fotografům. Užila si i čestné kolečko společně se staronovou světovou rekordmankou.
"Jestli půjdu slavit? No, ani zatím nemám chuť, spíš si to užiju až doma. Až přijedu mezi svoje blízké, kteří si se mnou kvůli těm zdravotním potížím už hodně vytrpěli," vykládala. Do budoucna sedmadvacetiletá Hamáčková neplánuje vůbec nic. "Uvidím, jak bude sloužit zdraví. A když už budu cítit, že nemám na to se držet ve světové desítce, tak po téhle nejcennější medaili v kariéře s klidným svědomím odejdu," dodala.

                                                                                                 ČTK