přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. března 2010, 20:14

Isinbajevová v Doněcku bez rekordu, zato Ptáčníkové se osobák povedl

Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová vyhrála jako tradičně mítink v Doněcku, tentokrát se jí však nepodařilo skočit světový rekord. Češka Jiřina Ptáčníková posunula své osobní maximum na výborných 460 cm a atakovala národní rekord.

Bývala to tradice. Jelena Isinbajevová byla zvyklá začínat halovou sezonu mítinkem v Doněcku a přepisovala na něm historické tabulky. Naposledy před rokem zde zarovnala halový svěťák na rovných pět metrů. Letos však atletická megastar šáhla po změně a sezonu otvírala už 7. února na moskevském mítinku Ruská zima. Výsledek? Rekordstroj se zadrhl a byl z toho „pouze“ nejlepší výkon roku 485 cm. To se ještě mohla utěšovat, že magie Doněcku vytrvá. Po dnešku však je jasné, že ta naděje byla marná. Isinbajevová sice zopakovala 485 cm, s nimiž vládne tabulkám, výška 501 cm jí však už snadno odolala. Útěchou jí tak mohlo být alespoň sedmé vítězství na mítinku, který zaštiťuje její guru Sergej Bubka.

Na druhém místě skončila po výkonu 470 cm Brazilka Fabiana Murerová, která je těsně za Isinbajevovou i ve světových tabulkách letošního roku, třetí byla s 460 cm Monika Pyreková z Polska. Stejnou výšku si připsala i aktuální česká jednička Jiřina Ptáčníková, pro níž to je v krátké době již druhé vylepšení osobního rekordu. Následně došlo z její strany i na útok na české historické maximum v hale, které zatím výkonem 465 cm drží Kateřina Baďurová. Ptáčníková  musela vzhledem ke zvyšování skákat ještě o 5 cm výše a laťka jí třikrát spadla. „Strašně jsem se prala s technikou, je tady hodně rychlý povrch, takže jsem brala tvrdší tyče a nedělala skoky technicky dobře. Ale jsem ráda, že i přesto jde výkonnost nahoru a dneska jsem těch 470 cm mohla skočit Tak snad to padne na tom nejdůležitějším závodě v halové sezoně,“ vzkázala svřenkyně svého otce Františka Ptáčníka a Nikolaje Goroškova prostřednictvím sítě Twitter.

Mužský závod vyhrál překvapivě Polák Przemyslav Czerwinski, který předvedl 582 cm. Další místa obsadili Brit Steve Lewis a Ukrajinec Denis Jurčenko s výkonem o decimetr horším.

Adam Pražák

Vytisknout