přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. března 2004, 16:22

Isinbajevová: Skočit pět metrů je víc než bonusy za 14 rekordů

Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová, čerstvá světová rekordmanka v hale výkonem 486 centimetrů, v sobotu porušila tradici a místo obvyklého posouvání hodnoty světového maxima o centimetry se bez rozpaků pokoušela o skok přes pět metrů.

Chtěla prý hlavně nabídnout zábavu skvělému budapešťskému obecenstvu, ale šla do toho i s vědomím, že překonat bájnou hranici znamená víc než inkasovat finanční prémii za každý centimetr zlepšení.
Na HMS se v soutěži pokoušela o překonání bájné pětimetrové hranice jako první žena vůbec. "Bylo to kvůli divákům, trochu show, chtěla jsem si také zkusit, jaké to je," vysvětlovala v rozhovoru s českými novináři, proč si po nezdařeném pokusu na 491 cm nechala nastavit na stojany pět metrů.
V tréninku prý už pět metrů překonala. "Bylo to zatím ale jen přes nataženou gumu na stojanech," podotkla usměvavá a sympatická atletka, která regulérně v přípravě už údajně zdolala 495 cm.
Její počin ve Sportareně odborníky překvapil, kvůli finančním odměnám se totiž ve skoku o tyči obvykle posunují rekordy jen po centimetrech. "Nepřipadám si sice bohatá, ale skočit pět metrů jako první na světě by se mi vyplatilo víc," předpokládala jednadvacetiletá rodačka z Volgogradu dopředu. "Čtrnáct bonusů je méně než skočit pět metrů," řekla.
Isinbajevová v soutěži skočila o šest centimetrů více než český sedmibojař Roman Šebrle, rovněž mistr světa. "Ještě se bude muset snažit, chlapec," vtipkovala Ruska. Prý triumf moc neoslavovala, ani netančila, jak avizovala hned po závodu ve vítězné euforii. "Jen jsme si sedli s lidmi z týmu a povídali," povídala Isinbajevová. Prý moc nepije. "Vodku? Ne, to ne," smála se.
Bývalá gymnastka skok přes pět metrů původně vůbec neplánovala, ale narychlo se dohodla s koučem v hledišti. "Bylo to normální, jako bych skákala čtyři metry," popsala své pocity. Nemá prý strach, že ji některá ze soupeřek v historickém skoku předběhne, neobává se ani bývalé světové rekordmanky Světlany Feofanovové. "Ani ona. Ale to je moje interview, neptejte se mě na ni," naznačila, že zrovna velké kamarádky nejsou. "Ale
pozdravíme se,"
upozornila s úsměvem.
O umění světové rekordmanky se budou moci přesvědčit i čeští fanoušci. Přislíbila start v Ostravě na Zlaté tretře, kde by měla zahájit sezonu. "V létě moc startovat nebudu, tak třikrát, maximálně čtyřikrát. A Zlatá tretra bude pravděpodobně první," uvedla v Budapešti Isinbajevová.

                                                                                                      ČTK