přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. srpna 2009, 20:44

Isinbajevová se v Curychu vrátila světovým rekordem 506 cm

Po lapsu v Berlíně tyčkařská rekordmanka prokázala, že skvělou formu, o které mluvila, má. Na překážkářské stodesítce byl Svoboda, jediný český účastník nejslavnějšího jednodenního mítinku, osmý.

Už jen trojice je před závěrečným dílem Zlaté ligy ve hře o milionový poklad. Dnes se poroučela sprinterka Kerron Stewartová, naopak tyčkařka Jelena Isinbajovová, vytrvalec Kenenisa Bekele i čtvrkařka Sanya Richardsová si bezpečně udrželi svou šanci na podíl.
Curyšská Weltklasse si pozvala do všech šestnácti disciplín mistry světa, omluvil se jediný. A plné dvě třetiny, tedy deset, svou nadvládu potvrdilo. Neuspěli jen středotraťaři Mulaudzi a Kamel, tyčkařka Rogowská, překážkář Brathwaite a sprintetka Fraserová.
O vynikající úrovni dnešní atletiky na slavném švýcarském mítinku svědčí také pět nejlepších výkonů roku.

Jelena Isinbajevová si prožila před týdnem jedno z největších zklamání na mistrovství světa, když ve finále nezaložila. Dnes ruská tyčkařka dokázala sobě i všem kolem sebe, že své umění nadále ovládá. Je pravda, že dnes volila přeci jen malinko nižší základ než v Berlíně, kde zakládala na 475 a po nezdaru zvýšila na 480. V Curychu se 471 neměla problém napoprvé, stejně jako se 481 a nakonec i s novým světovým rekordem 506, který je už jejím dvacátým sedmým. Druhá skončila mistryně světa Anna Rogowská, Polka dnes zdolala o centimetr více než při svém triumfu, tedy 476.

Jediný český zástupce na mítinku, překážkář Petr Svoboda, doběhl na osmém místě v čase 13.43. „Tradičně jsem zaspal na startu, 0.196, to je i na mě špatné,“ zhodnotil se Svoboda, jenž špatnou reakcí ztratil hned téměř tři setiny i na nejpomalejšího ze soupeřů. „Ale hlavně mě mezi třetí a čtvrtou překážkou vedle běžící Merritt praštil pravou rukou, pomáhá si s ní při přeběhu. Samozřejmě mě to rozhodilo, musel jsem vypadat jako letec. Pak když vidíte takový odstup, už se to těžko dohání. A taky podvědomě jsem asi šetřil stehna, abych se ještě nenarval,“ povídal český rekordman, který v závěru sezony rozhodně nebude zahálet.
„Hned zítra mě čeká mistrovství republiky družstev, kde bych rád pomohl družstvu vítězstvím, v pondělí Záhřeb, v pátek Brusel. Já hlavně nechápu, jak se ti kluci tak rychle zregenerovali, já sotva pletu nohama,“ kroutil hlavou svěřenec svého jmenovce Luďka. „Jsem aspoň rád, že jsem tu běžel rychleji než loni (13.48). Atmosféra tu byla úžasná, slyšel jsem, jak na mě někdo pokřikuje „Petr, good luck“ a pak v cíli také české hlasy. To bylo příjemné,“ našel alespoň nějaká pozitiva na svém výkonu Svoboda.
Překvapivým vítězem se stal v jamajském rekordu 13.16 Dwight Thomas. Sprinter, kterého v Berlíně Svoboda porazil, uspěl z první dráhy. O setinu zpět zůstal Američan Terrence Trammell a potvrdil tak pověst toho "věčně druhého", kterou si vysloužil stříbrnými umístěními na velkých akcích, naposledy na MS v Berlíně.  Třetí doběhl světový šampion Ryan Brathwaite za 13.27.
Mezi ženami si s překážkami na stovce poradila nejlépe majitelka zlata z Berlína Brigitte Ann Foster-Hyltonová. Jamajčanka k tomu přihodila i výkon roku 12.46, mocně ji však dotahovala Američanka Dawn Harperová, olympijská vítězka nakonec zůstala jen o 2 setiny zpět ve vyrovnaném osobáku.

Hladká jízda sezonou Kerron Stewartové se zadrhla minulý týden, když jí díky vynikajícímu startu uzmula světový trůn krajanka Shelly Ann Fraserová. Dnes však obě jamajské sprinterky předčila Carmelita Jeterová, Američance změřili 10.86. Všechny ostatní stovkařky již byly nad 11 vteřin, v čele se Stewartovou, třetí byla Fergusonová, až čtvrtá šampionka Fraserová.

Další dva podílníci si připsali vskutku stylová vítězství. Kenenisa Bekele na pětce i Sanya Richardsová k nim totiž přihodili světová maxima sezony. Etiopanovi změřili 12:52.32, Američance 48.94. Její krajan Dathan Ritzenhein byl mezi čtyřmi dalšími běžci, kteří pokořili 13minutovou hranici a mohl se tak na třetím místě radovat ze severoamerického rekordu 12:56.27. Richardsové sekundovala na čtvrtce jen další atletka USA Allyson Felixová, i šampionka z MS na dvoustovce však ztratila takřka sekundu (49.83).

Spoustu pozornosti na sebe znovu strhnul současný král atletického nebe Usain Bolt. Jamajský Blesk nejprve v individuálním startu málem prohrál s krajanem Asafou Powellem, když až na posledních dvaceti metrech svého rivala přejel. Měřeno časy 9.81 ku 9.88. Pod deset vteřin se dostali také Američané Patton (9.95) s Rodgersem (9.98) a v jednom z předprogramových běhu také o setinu další Jamajčan Clarke.
V závěrečné štafetě si pak Bolt přes značnou ztrátu na předávce při posledním úseku udělal dobrý den z amerického finišmana Wallace Spearmona a kolík donesl za tým Clarkea, Fratera a Mullingse v čase 37.70. USA nakonec zůstalo o tři setiny zpět.

Další časy pod 4 minuty předvedly mílařky.  Pomyslný titul z loňského mítinku i z MS obhájila bahrajnská Marjam Džamálová za 3:59.15, pod magickou hranici srazily své osobní rekordy Američanka Willardová a Britka Dobriskeyová, šestá a druhá žena z MS v Berlíně.

Punc vynikající disciplíny dal oštěpu znovu Andreas Thorkildsen. Nor nejenže neměl v sektoru konkurenci, navíc přidal vynikající výkon roku 91.28. Stínovali jej tři osmdesátimetroví Finové, z nichž nejdelší byl Antti Ruuskanen (85.39).

Zklamáním byly pro pořadatele mužské střední tratě, kde přes kvalitní pacemakery unavení běžci nereflektovali jejich tempa. Přesto nakonec padly velmi solidní časy. Na půlce se radovali v osobních rekordech Keňané, semifinalista MS David Rudisha (1:43.52) a bývalý mistr světa a letos stříbrný Alfred Yego (o 14 setin zpět). Až třetí byl aktuální držitel titulu mistr světa Mbulaeni Mulaudzi.
Patnáctistovku ovládl Augustin Choge za 3:33.38, nový šampion a rovněž v Keni narozený, ale za Bahrajn závodící Jusuf Saad Kamel byl čtvrtý. Ve stýplu všem znovu ukázal záda zlatý z Berlína Ezekiel Kemboi, na jeho výkon 8:04.44 nikdo neměl.

Na mužské čtvrtce znovu potvrdil LaShawn Merritt nadvládu nad svým krajanem Jeremym Warinerem. Oba Američané pak stvrdili převahu nad zbytkem pole, když zaběhli 44.21 a 44.62.
Výkonnostně slabší, ovšem rovněž s uhájenou šampionkou, byla také výška, již ovládla Blanka Vlašičová. Pro Chorvatku bylo nicméně 201 cm již 79. skok přes dva metry.
Pouze v trojskoku chyběl šampion z MS, neúčasti Phillipse Idowu využil právě druhý z MS. Portugalec Nelson Évora předčil při 17.38 Kubánce Davida Giralta o 7 cm.

Kompletní výsledky jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout