přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Isinbajevová přijede do Prahy na Mítink rekordmanů

Největší hvězda ženské světové atletiky, ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová, přislíbila start na chystaném mítinku v pražské O2 areně. Vstupenky na atletický svátek si již lze zakoupit.

Podle ankety IAAF nejlepší atletka světa Jelena Isinbajevová začlenila Prahu do stručného seznamu destinací, kde v letošní halové sezoně hodlá závodit. Držitelka 24 světových rekordů, která však ještě touží přidat minimálně ještě dalších 12 rekordních zápisů, aby překonala svůj velký vzor Sergeje Bubku, by měla otevřít sezonu 3.2. v Malmö, pokračovat v pro ni tradičním Doněcku a ještě ji zlákali do Birminghamu. Mítink světových rekordmanů je pak poslední štací , neboť ani na HME se Isinbajevová startovat nechystá. „Už jsem v České republice závodila, v Praze a také v Ostravě, takže jsem ráda, že se znovu můžu vrátit. Pro náš sport je strašně dobré, že vznikají nové mítinky speciálně v tak nádherných městech, jakým je Praha. Opravdu se těším a snad se mi povede i pokus o světový rekord,“ vzkázala s tím, že pokud vše půjde plánu, mohlo by to být někam k pěti metrům. To se jeví jako velmi reálné, neboť ačkoliv má svěřenkyně Vitalije Petrova v hale zatím na svém kontě „pouhých“ 495 cm, venku je po olympijských hrách její a tím pádem i světové maximum o deset centimetrů lepší. „Na premiérové překonání pěti metrů právě v Praze se také chystáme vypsat speciální prémii,“ poznamenal k tomu manažer mítinku s rozpočtem okolo milionu dolarů Alfons Juck.

Jméno Jeleny Isinbajevové korunovalo už tak hvězdnou sestavu, kterou organizátoři získali. Osobností s velkým kreditem tak už disponuje téměř každá z jedenácti disciplín, jež jsou v hlavním programu. Jedinou výjimkou je zatím běh na 3000 m žen. „Jednáme s oběma velkými Etiopankami, uvidíme, která z nich to nakonec bude. Oznámíme to však velmi brzy,“ napíná Juck fanoušky, zda nakonec uvidí Tiruneš Dibabaovou nebo její velkou rivalku Meseret Defarovou. Nově oznámenými jmény na dnešní tiskové konferenci pak byli – talentovaný súdánský půlkař a halový mistr světa Abubaker Kaki, bronzový dálkař z olympijských her Ibrahim Camejo a bronzová sprinterka na 100 m z MS 2007 Carmelita Jeterová z USA. Potvrzena byla i účast její krajanky Dawn Harperové, která vyhrála olympijské hry a o níž se spekulovalo, že v hale závodit nebude.

Mítink vítají i velké osobnosti české atletiky. „Plní se mi sen. Doufám, že to je jen začátek velké halové atletiky u nás,“ řekla k tomu Helena Fibingerová, mj. historicky nejúspěšnější česká závodnice v hale, která osmkrát dokázala vyhrát HME a drží dosud platný halový světový rekord ve vrhu koulí 22.50 m z 19.2.1977 v Jablonci nad Nisou. Předseda ČAS Karel Pilný k tomu doplnil: „Usilovali jsme o HME a mítink je důkazem, že se této myšlenky nevzdáváme. Je důležitý, abychom přesvědčili ty, kteří rozhodují. Atletickou terminologií jde o „první pokus“ a já si moc přeji, aby hned ten první byl zdařilý.“

Co nás ještě do začátku mítinku, který je na programu O2 areny 26. února, čeká? Od šestého února se na místě uskuteční zkušební stavba dráhy, kterou o čtyři dny později otestují sportovci. Následně se dráha opět rozloží, aby mohla arena sloužit dalším nasmlouvaným akcím. Podruhé se skládačka z 884 dílců sestaví až těsně před mítinkem, který je pro české závodníky současně poslední možností plnit limity na HME. Po jeho skončení se definitivně uzavře nominační období.

Prodej vstupenek na Mítink světových rekordmanů byl již zahájen na terminálech SAZKY, o které jsou umístěny např. v prodejnách novin a časopisů, v hypermarketech a supermarketech, na čerpacích stanicích, na pobočkách České pošty a dalších místech. Od dnešní půlnoci se prodej spustí též na internetových stránkách www.sazkaticket.cz.  Vstupenky jsou k mání ve třech cenových kategoriích: za 990 Kč do dolního ochozu O2 areny a za 390 a 490 Kč do horního ochozu. Kapacita míst pro mítink je 15000 a organizátoři očekávají, že bude vyprodáno.   

Více informací na oficiálních stránkách mítinku www.pragueindoor.cz .

Adam Pražák

Vytisknout