přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Isinbajevová porušila tradici a rekord neskočila

Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová se na mítinku IAAF v Moskvě pokoušela posunout vlastní světový rekord, byl z toho ale "jen" výkon roku 485 cm.

Isinbajevová porušila zvyklosti a namísto ukrajinského Doněcku, kde v posledních šesti letech s železenou pravidelností posouvala hranice lidských možností, rozhodla se otevřít sezonu v Moskvě na mítinku IAAF s názvem Ruská zima. "Doma jsem už tak dlouho neskákala! Těším se na své fanoušky a doufám, že je nezklamu," říkala před závodem, na němž startovala vůbec poprvé ve své bohaté kariéře. Jak jí premiéra před domácím publikem vyšla?


Tři skoky stačily, aby se Isinbajevová dostala do čela světových tabulek, když překonala 485 cm. Pak už přišel očekávný atak světového rekordu nejprve na výšce 501 cm. Po dvou neúspěších se sedmadvacetiletá svěřenkyně trenéra Vitalije Petrova rozhodla pro trik, který jí už dříve několikrát vyšel a na poslední pokus si nechala zvýšit laťku o další centimetr. Jenže ani tato taktika tentokrát k úspěchu nevedla a Isinbajevová si chutě na 28. rekord v kariéře musí nechat zajít minimálně do 13.2., kdy by měla startovat na osvědčeném mítinku v Doněcku.
Druhá v soutěži skončila Julia Golubčiková s 470 cm, třetí byla Světlana Feofanová, která skočila o 10 cm méně. 

Výškař Ivan Uchov zkompletoval víkendový double, když si k sobotnímu vítězství v Arnstadtu připsal i to nedělní v Moskvě. Pokaždé mu byli hlavními soupeři krajané. V Německu to byl mistr světa Jaroslav Rybakov, na domácí půdě pak Alexandr Šustov, který skočil stejně jako Uchov 232 cm, na rozdíl od halového mistra Evropy však až na druhý pokus. 

Závod na 800 m žen zcela přepsal tabulky dosavadní sezony, když se do první pětice půlkařek dostaly čtyři nejrychlejší z finále A. Absolutní vládkyní tabulek je po dnešku Maria Savinovová, která se jako jediná dostala po výkonu 1:59.23 pod magickou dvouminutovou hranici.  

Nový nejlepší výkon roku viděli moskevští diváci také v dálce, kde devatenáctiletá Darja Klišinová skočila 687 cm. Druhá Olga Kučerenková zaostala o 16 cm.   

Také na čtvrtce nebylo k tabulkové "palácové revoluci" daleko, Darie Safonovové chybělo po výkonu 51.90 na vedoucí čas Bulharky Stambolovové pět setin.

Na překážkách utrpěla Američanka Lolo Jonesová, která absolvovala pátý závod během osmi dnů, porážku od domácí Taťjany Dektyjarevové. Osmadvacetiletá Ruska zaběhla čas 7.94, Jonesová byla o osm setin pomalejší.  

Na specialitě Ruské zimy, závodu na 600 m, porazil domácí Jurij Borzakovskij po výkonu 1:16.02 jak Ismaila Ahmeda Ismaila, tak Wilfreda Bungeie.

Výsledky mítinku Ruská zima zde.

Adam Pražák

Vytisknout