přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Isinbajevová padla

Velký šok si prožila dříve neporazitelná tyčkařka Jelena Isinbajeová, když na MS neskočila svou základní výšku a domů pojede s prázdnou. Světová rekordmanka se tak postarala o prvotřídní senzaci a zatím největší překvapení na šampionátu v Berlíně.

"To se ve sportu stává, i když má člověk za sebou skvělou kariéru," konstatovala zdrcená favoritka z Ruska. 

Isinbajevová zahájila soutěž až na 475 cm, třebaže její letošní maximum bylo jen o 10 centimetrů výš. Napoprvé však neuspěla. A protože osmadvacetiletá Polka byla úspěšná hned ve svém úvodní skoku, Ruska si zbývající dva pokusy nechala na další postupnou výšku 480. 
   
Ale ani jednou neuspěla a v letošní sezoně podruhé prohrála. Shodou okolností opět s Rogowskou, která ji porazila na nedávném mítinku v Londýně. Naposledy sedmadvacetiletá ruská fenoménka neskočila základ 30. srpna v roce 2006 na mítinku ve Varšavě.
   
Úspěch červenobílých barev podtrhla děleným druhým místem Monika Pyreková, stříbro si do USA odveze také Chelsea Johnsonová, neboť měla stejný zápis jako polská tyčkařka.
   
Isinbajevová má na kontě šestadvacet světových rekordů, ten poslední z olympijských her v Pekingu má hodnotu 505 centimetrů. Na vrcholných akcích neprohrála devětkrát v řadě. Naposledy z velkého šampionátu neodešla Isinbajevová jako vítězka na MS v Paříži v roce 2003, kde byla třetí.
   
Tentokrát ale opustila sektor v slzách. "Byla jsem připravená dobře. Nemám pro to vysvětlení," hlesla Isinbajevová. Prý si věřila. "Při rozcvičování jsem 470 hladce skočila. Představovala jsem si, jak jde všechno tak, jak má, jak budu dobře skákat. Ne, že prohraju," vzlykla.
   
Rozhodla se i přes nedávný londýnský výpadek, že nebude skákat nižší základní výšky. "Protože kdybych skočila 465, tak by to nic neřešilo," vysvětlila. "Prostě se to asi muselo stát. Takhle porážka mě bude motivovat, abych se ještě víc koncentrovala. Bude pro mě užitečná," hledala pozitivum.
   
Rogowská si naopak připsala první velkou zlatou medaili v kariéře. Dosud jejím největším úspěchem bylo druhé místo na halovém MS v Moskvě v roce 2006, právě za Isinbajevovou. O rok později byla třetí na HME v Birminghamu. Na olympiádě v Pekingu byla ve finále desátá, ale má bronz z olympijských her v Aténách.
   
"Kdyby mi někdo ráno řekl, že budu mít zlatou medaili, jen bych se usmála," přiznala vítězka. Stále nemohla uvěřit, že favoritku postihl takový kolaps. "Chtěla jsem stříbro, je to pro mě šok, možná zítra si to uvědomím," kroutila nevěřícně hlavou. Splnila si letos dva cíle - domácí titul a medaili z Berlína. "A teď chci polský rekord," řekla k vlastnímu výkonu 483 cm.
   
Českého tyčkařského trenéra Boleslava Pateru výpadek Isinbajevové nepřekvapil. "Tohle prostě muselo přijít. Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne," řekl v Berlíně. Stačí prý, aby nevyšel rozběh či foukl vítr. "Kdyby měla ještě jeden pokus, tak už to skočila, a mohla by se třeba pokoušet o nový světový rekord," poukázal na zrádnosti skoku o tyči.

ČTK