přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. července 2008, 22:09

Isinbajevová málem znovu rekordní

První den mítinku v Londýně viděl také snažení českých reprezentantů. Ščerbová má za sebou dvě disciplíny speciálního čtyřboje, Janků a Bába se objevili ve výšce.

Souboj Isinbajevové a Stuczynské málem skončil, ještě než začal. „Isi“ dvakrát zaváhala na základní výšce – 474. Poté si počínala výrazně suverénněji – 487 napoprvé. Stejně i 493 zatímco Jenny tuto výšku napoprvé nezdolala. Souboj se pak rozhodoval na úrovni nového světového rekordu 504 cm. Tam Američanka dvakrát neuspěla a o vítězce bylo rozhodnuto. Ruska měla velmi nadějný třetí pokus, který opravdu velmi lehce shodila, radost ale mohla mít výhry z přímého souboj nad zaoceánskou vyzývatelkou (481 cm). Třetí byla z řady na 465 cn Polka Rogowská.

Start na stovce odřekl Tyson Gay, jehož sval po zranění na americké kvalifikaci ještě není v pořádku. Asafa Powell si se zbylými soupeři pohrál a poslední metry ještě lehce vypustil, přesto z toho bylo 9.94 s. Za ním to byla bitva o každý centimetr, v cíli nakonec přeci jen trochu odskočil Trinidaďan Burns (9.97); rovných deset vteřin, to je nový osobní rekord Jamajčana Fratera.

Andrej Silnov poslal směrem do ruského svazu zdvižený prst. Výškař, kterého svaz nenominoval na OH zdolal 238 cm a všechny soupeře jasně předčil. Mezi poraženými zůstal i Jaroslav Bába, který zdolal nejlépe na třetí pokus 228 a skončil čtvrtý, když lepší zápis měl při stejném výkonu Švéd Thörnblad, Brit Mason zdolal 231. Tomáš Janků se podělil o 6. místo za 225 cm.

Denisa Ščerbová zahájila speciální čtyřboj 630 cm v dálce. Do čela se dostala domácí Kelly Sothertonová díky osobnímu rekordu 679 cm. Obrovské faux-pas se přihodilo pořadatelům na stovce překážkami. Mezi druhou a třetí bariérou byla delší mezera (následně kratší mezi třetí a čtvrtou). Jakžtakž se s tím vypořádala trojice závodnic, mezi nimi i česká zástupkyně. Běh se nakonec zhruba o hodinu později opakoval. Stejně jako při úvodním organizátoreském lapsu se vedlo suverénně nejlépe Američance Gi-Gi Johnsonové (13.08). Další čtveřice finišovala takřka v jedné linii, třetího času dosáhla Denisa Ščerbová (13.66).

Světový rekordman Robles se nakonec na startu stodesítky neobjevil, a tak si nad překážkami se soupeři pohodlně poradil David Oliver (13.20). Překvapení se zrodilo na dvoustovce, Allyson Felixová finišovala až na čtvrtém místě, zatímco vítězce Sherone Simpsonové stačilo v protivětru 22.70. Relativně pomalou míli rozhodoval poslední okruh a ten měl nejrychlejší Keňan S. K. Korir (3:54.68). Britka Lisa Dobriskeyová pro sebe získala výhru na patnáctistovce díky rychlým posledním padesáti metrům (4:08.97).

Ve vyrovnané kouli se nakonec radoval Američan Reese Hoffa za předvedených 21.13, za 21 metrů se dostal ještě o 7 cm jeho krajan Nelson Z britského trojlístku v čele čtyřstovky byla v cíli nejdříve Christine Ohuruogová (50.81), za ní doběhly Sandersová a McConnelová. Velmi podobně kralovali ostrované i trojskoku a vůbec nad Douglasem a Achikem nejvíce vyčníval Philips Idowu (17.42).

Michal Procházka

Vytisknout