přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. října 2008, 17:12

Isinbajevová a Thorkildsen ovládli evropskou anketu

Ženská část ankety EAA byla výrazně nabitější, mezi třemi světovými rekordmanky se prosadila česká zástupkyně Špotáková. Mezi muži přeci jen více rozhodovaly sympatie.

Barbora Špotáková byla relativně blízko, aby se stala první Češkou, která získala ocenění Atletky roku starého kontinentu. Česká mužská jména figuruje v listině figurují v listině dvě, Jan Železný si získal atletickou veřejnost Evropy dvakrát (1996 a 2000), Tomáš Dvořák jednou (1999) - vítěze anket od roku 1993 najdete níže.
Kompletní pořadí roku 2008: ženy - muži

Ženská Top 5
Jelena Isinbajevová nechyběla mezi prvním třemi evropskými atletkami roku v posledních pěti letech a letos rázně zavřela pusu všem pochybovačům o své stagnující formě. „Někteří lidé začali na konci loňského roku a před letní sezónou říkat, že už nemám na to se zlepšit a že mé dny na špičce jsou sečteny. To mě trochu naštvalo,“ vyjádřila se pro EAA. A je pravda, že za Rusku letos výsledky skutečně hovoří. Třikrát vylepšila světový rekord během měsíce a týdne. Třetí, závěrečný si „schovala“ na závod největší, přestože už v tu chvíli mohla oslavovat olympijský titul a svěťák si nechat na lépe finančně dotovaný mítink. Jennifer Stuczynská, která se ještě zpočátku července jevila jako vážná soupeřka Rusky, už má nejlepší výkon jen jako dosátý nejlepší Isi.


Isinbajevová hodlá překonat Bubku v počtu přeskočených světových rekordů. Už je ve dvou třetinách trati - foto: graf.cz

O v pořadí druhé Barboře Špotákové píšeme podrobněji zde.

Tie Hellebautové se podařily letos hned dva zázraky a bohyně štěstí vartovala u Belgičanky při klíčových okamžicích. Zázrak první: Hellebautová doklopýtává nebo snad spíš padá do cíle osmistovky v pětiboji na HMS ve Valencii a těsně uhájí titul. Dobře bodovaná výška jí výrazně usnadnila snahu o zlato, venku se z pochopitelných důvodů věnovala své parádní disciplíně. Zázrak druhý: perfektně načasovaná forma v Pekingu jí vynesla nejen osobní rekord 205cm, ale především pokoření suverénky Vlašićové. Olympijské statistiky a zdá se, že ani hlasující, tolik nezajímá, že to bylo na pokusy a že Belgičanka nemá v kolonce 25 vítězných závodů.

Blanka Vlašićová sice selhala v životní zkoušce, přesto si vysloužila postavení velmi vysoké postavení v anketě. Je to tedy bramborová pozice, takže žádný med vzhledem k selháním na OH a v GL. Ale je to halová mistryně světa a její šňůra sahající do loňské sezóny a čítající přes 30 vavřínů je impresivní.

Gulnara Galkina-Samitovová za svou až pátou pozici zřejmě „vděčí“ dopingovým skandálům běžeckých kolegyň. Zaběhnout světový rekord na distanční trati při velkém, vlastně největším testování taktiky je úctyhodné. A Ruska se do dějin zapsala jako první stýplařka pod 9 minut, v této pro něžné pohlaví mladé disciplíně.

Z olympijských šampionek zůstaly mimo pětku šestá Christine Ohuruoguová, devátá Konstantina Tomescuová, ale také dvanácté Natalia Dobryňská a Oxana Mjankovová a čtrnáctá Olga Kaniskinová.

Mužská Top 5
„Mít šanci házet v olympijském finále, když se člověk cítí tak neuvěřitelně dobře, je naprosto fantastické. Před dneškem se mi to stalo tak dvakrát třikrát,“ rozplýval se oštěpař Andreas Thorkildsen po druhém olympijském zlatě v řadě. Možná právě tolik ceněná obhajoba, o které by mohl vyprávět Jan Železný, vítěz ankety právě z let olympijských „repete“ (po Atlantě a Sydney), rozhodla ve prospěch Nora. Navrch k tomu přihodil překvapivý šampion z Atén, házející tehdy v kulichu, také olympijský rekord 90.57, kterým v Pekingu zdolal i českého matadora. Thorkildsen nebyl v sezóně tolik suverénní, na světovém finále byl druhý, ale to bude vždy nejvýše akcí číslo dvě.


Thorkildsenovi už zbývá "jen" jeden olympijský titul k legendě Železnému- foto: graf.cz

Trojskokan Nelson Évora zvládl centimetrový boj na olympiádě, hodně zklamal zejména Phillipse Idowu, který musel první letošní porážku skousnout právě na Hrách. Na světovém finále Brit chyběl, a tak to měl Évora, soutěžící za Portugalsko šest let, o něco usnadněné. Celkově však má na kontě 11 výher na velkých mítincích, což není rozhodně zanedbatelné.

Letošní příběh výškaře Andreje Silnova je dostatečně známý. Třetí příčka je pro Rusa velký úspěch, na to že na olympiádě vlastně neměl být. Těžko by si někdo všiml atleta, kterému patří nejlepší světové výkony sezon pod střechou (237) i otevřeným nebem (238), kdyby mu chybělo zlato z Her.

Také diskař Gerd Kanter, stejně jako Évora a Silnov, a narozdíl od Thorkildsena, pobral nejen olympijské zlato, ale přihodil i triumf na Světovém atletickém finále. Krom toho ve výkonu roku 71.88. Nepřemožen odešel letos ze sektoru patnáctkrát.

Alex Schwazer se stal v necelých 24 letech nejmladším olympijským vítězem na chodecké padesátce. Jeho výkon zvyšují těžké povětrnostní podmínky, navíc Ital ustavil nový olympijský rekord a rychleji šel letos on sám na SP v Čeboksarech a jeho tehdejší přemožitel Nižegorodov.

Až za nejlepší pěticí skončili další olympijští vítězové Primož Kozmus a Tomasz Majewski.

Vítězové ankety Evropský atlet roku od 1993 do 2007

Ženy
1993 Sally Gunnellová GBR
1994 Irina Privalovová RUS
1995 Sonia O'Sullivanová IRL
1996 Světlana Mastěrkovová RUS
1997 Astrid Kumbernussová GER
1998 Christine Arronová FRA
1999 Gabriela Szaboová ROU
2000 Trine Hattestadová NOR
2001 Stephanie Grafová AUT
2002 Süreyya Ayhanová TUR
2003 Carolina Klüftová SWE
2004 Kelly Holmesová GBR
2005 Jelena Isinbajevová RUS
2006 Carolina Klüftová SWE
2007 Blanka Vlašićová CRO

Muži
1993 Linford Christie GBR
1994 Colin Jackson GBR
1995 Jonathan Edwards GBR
1996 Jan Železný CZE
1997 Wilson Kipketer DEN
1998 Jonathan Edwards GBR
1999 Tomás Dvořák CZE
2000 Jan Železný CZE
2001 André Bucher SUI
2002 Dwain Chambers GBR
2003 Christian Olsson SWE
2004 Christian Olsson SWE
2005 Virgilijus Alekna LTU
2006 Francis Obikwelu POR
2007 Tero Pitkämäki FIN

Michal Procházka

Vytisknout