přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Isi se těší na 501 v Praze

Hvězda první velikostí mítinku světových rekordmanů Jelena Isinbajevová už se aklimatizuje v Praze. Tyčkařská šampionka by v O2 areně ráda rozšířila sbírku světových rekordů na číslo 27.

„Mám ráda české publikum,“ vyjádřila se hned v úvodu dnešní tiskové konference v hotelu Clarion připravené organizátory halového mítinku speciálně pro ni. „Poprvé jsem tu (v ČR) skákala v roce 2001 na Pražské tyčce a podpora byla tu byla velmi příjemná. Také jsem si vytvořila osobní rekord, myslím, že to bylo 455 nebo 460,“ rozprávěla velmi uvolněná Jelena Isinbajevová. Rusce zjevně nevadila plískanice za oknem, mezi novináře přišla v lehkých šedivých šatech, s vyhrnutými rukávy, které připomínaly spíše příjemný oblek do parného léta než do deštivé Prahy. Z pléna žurnalistů přišla také otázka na tělo, zda vůbec v některé zemi má horší osobák než 466 cm, které skočila je předloni na Zlaté tretře. „To určitě ne. Ale bylo tehdy hodně chladno, pokud si dobře pamatuju,“ vzpomněla si správně, „těším se, že to teď napravím,“ usmála se.


Při své poslední návštěvě v ČR skočila v ostravském chladu 466 cm a jen na pokusy porazila Kateřinu Baďurovou, teď che Isinbajevová mnohem víc - foto: graf.cz

„Po Doněcku emočně prázdná“
V pražské O2 areně se zakončí krátká sezony Isinbajevové. Po dvojnásobné úpravě větových tabulek a historicky prvním pětimetrovým skokem po střechou na Ukrajině trochu slevila při sobotním startu v Birminghamu. Skočila zde „jen“ 482 cm, byť absolvovala tři pokusy na 501, novém SR. „Při rozcvičování jsem si lehce zranila odrazovou nohu. I když mě v závodě bolest přešla, podvědomě jsem se šetřila. Především jsem se však cítila po Doněcku emočně prázdná,“ našla hlavní důvod, proč nepokračovala ve výborném rozjezdu sezony. Každý závod prý velmi prožívá a ten předminulý, rekordní, ji prý velmi psychicky vyčerpal.

„Mám velkou motivaci“
„Na absolutní rekord (506) v Praze nemyslím. Ale nikdy nevíte, jak se bude soutěž vyvíjet,“ usmála se. Přiznala, že kdyby dvakrát neuspěla na 501, třetí skok zkusí již „tradičně“ o cm výše. „Doufám, že to ale bude na první.“ Tou pravou motivací jí budou přítomní Sergej Bubka, ambasador mítinku, jehož třicet pět světových rekordů si klade za cíl překonat, ale také ředitel mítinku Jan Železný, jehož tři olympijská zlata Isi zmínila. Oproti Bubkovi má zatím na kontě 26 rekordů, jako tehdy on i Jelena dnes čelí často dotazům, proč posouvá obvykle „jen“ o centimetr. „Každá soutěž je jiná a pokud se na to cítím, tak skáču i více než o 1 cm,“ prohlásila, ostatně odkaz na Doněck, kde zdolala nejprve 497 (předtím rekord 496) a následně rovných pět metrů hovoří jasně. „Spoléhám také na atmosféru. Pomáhá mi hlasitá muzika, hluční diváci i dobří komentátoři.“ Proč ale zůstává v rekordních výškách osamocena? „Myslím, že fyzicky jsem na tom stejně jako soupeřky, já jsem možná psychicky silnější,“ uvedla s tím, že si sama ordinuje mentální trénink, bez asistence odborníka, psychologa.

„Neoděluji SR, MS a ZL“
Isinbajevová poodhalila plány na léto, čímž také vysvětlila svou neúčast na halovém ME. „Letos je na programu Zlaté ligy znovu tyč, a proto se potřebuji připravovat již od března,“ prohlásila s odkazem na první zastávku ZL v polovině června. Pohádkový jackpot bude zcela rovnocenný vedle titulu z mistrovství světa a pokračování ve sbírání světových rekordů. „Nerada bych ty cíle nějak oddělovala. Světové rekordy se těžko plánují, budu spokojena, když bude na konci roku výš než 505 cm.“

V pátek již do Japonska
Po čtvrtečním mítinku, jehož hlavní program začíná po sedmé hodině večerní, konkrétně tyč pak v 19:35, se Jelena Isinbajevová v pátek přesune do Japonska, kde chce navštívit sestru a neteř, jež celý rok neviděla. Po krátké dovolené se již vrací do Ruska, kde ji čeká tvrdá příprava na léto.

Podrobnosti k mítinku najdete v Zaostřeno na. Stále jsou volné vstupenky na www.sazkaticket.cz, právě do míst, kde bude dobře vidět na Jelenu.

Michal Procházka

Vytisknout