přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Inovativní medaile pro Barcelonu odtajněny

Za sedm měsíců vypukne Mistrovství Evropy v katalánské metropoli. Ti, kteří mají ambice se poprat o stupně vítězů, už se mohou inspirovat tím, co jim bude pověšeno na krk.

Tvůrce medaile pro ME ve dnech 27. 7. až 1. 8. 2010 Martín Ruiz de Azúa přišel s poměrně unikátním řešením: „Medaile vypadá jako pokračování stužky, jež obepíná krk nositele,“ popisuje umělec žijící a tvořící v místě konání kontinentálního šampionátu.

b10_medaile_1.jpg
Foto: repro z webu EA (lze zvětšit)

Tvar obráceného písmene V odkazuje na jednoduchost, poctivost a dynamiku atletiky. Tato podoba navíc umožňuje vidět oba podstatné údaje v jeden okamžik a přitom relativně odděleně: jednak jméno oceněného atleta, disciplínu a výkon, ale také jméno a místo konání akce.

Ruiz de Azúa je renomovaný katalánský umělec, jehož projekty jsou známy čtenářům prestižních mezinárodních publikací. Není ani neznámou osobností ve světě sportu, kde jej proslavila dvě díla, rovněž pro barcelonské akce: průhledné medaile k MS v plavání 2003 a monolit designovaný pro jachtařský závod kolem Země „Barcelona World Race“ (soutěž proběhla v letech 2007-2008, znovu odstartuje 31. 12. 2010).

De Azúa sám sebe vidí jako designéra, považován je však spíše za alternativního nebo experimentálního autora. Díla jednoho z nejlepších španělských umělců jsou umístěna i v Newyorském muzeu moderního umění.

Michal Procházka

Vytisknout