přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. října 2011, 18:29

IAAF zveřejnila kandidáty na titul Světový atlet roku

Osmičlenný panel expertů vybral deset mužů a deset žen, ze kterých vzejdou laureáti ocenění pro nejlepšího atleta a atletku letošní sezony. Vyhlášeni budou 12. listopadu na tradičním gala v Monte Carlu.

Každoroční anketová mašinérie nabírá obrátky. K anketě Evropské atletiky, u níž je většina tajenky odtajněna a zbývá poslední neznámá - mužský Evropský atlet roku, se přidalo hlasování na celosvětovém poli pod hlavičkou IAAF.

Zatím má za sebou první krok. Osmičlenná porota odborníků vybrala z každé kategorie deset jmen, které předkládá tzv. IAAF Family, jíž vedle členských federací tvoří třeba zástupci médií, ředitelé velkých mítinků, elitní atleti, členové komisí či manažeři sportovců. Na nich nyní je, aby prostřednictvím e-mailu zúžili nominované na trojici finalistů v každé kategorii.

Poslední krok v podobě výběru vítěze pak bude na radě Mezinárodní atletické nadace, která anketu pořádá. Ocenění budu oznámeni a dekorováni na slavnostním Gala v Monaku 12. listopadu.

Už nyní je zřejmé, že panování nad atletickým světem převezme nová královna. Na zveřejněném seznamu kandidátek totiž chybí jak loňská vítězka Blanka Vlašičová, tak její předchůdkyně z dřívějších let.

Jisté je také to, že Evropa a svět nebudou mít totožnou vládkyni. Ruská půlkařka Maria Savinová, která čerstvě vyhrála anketu EA, ve vybrané desítce pro Světovou atletku roku rovněž nefiguruje. 

Mezi muži má šanci na obhajobu keňský půlkař David Rudisha, který je držitelem ocenění z loňského roku, dokonce už třetí triumf si může připsat jamajský sprinter Usain Bolt, který anketě kraloval v letech 2008 a 2009.

Vybraní kandidáti:

Muži

Yohan Blake (JAM)
Usain Bolt (JAM)
Mo Farah (GBR)
Robert Harting (GER)
Kirani James (GRN)
Patrick Makau (KEN)
Koži Murofuši (JAP)
David Rudisha (KEN)
Christian Taylor (USA)
Jesse Williams (USA)

Ženy

Maria Abakumovová (RUS)
Valerie Adamsová (NZL)
Veronica Campbell Brownová (JAM)
Taťjana Černovová (RUS)
Vivian Cheruiyotová (KEN)
Anna Čičerovová (RUS)
Lashinda Demusová (USA)
Carmelita Jeterová (USA)
Amantle Montshoová (BOT)
Sally Pearsonová (AUS)

Adam Pražák

Vytisknout