přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. dubna 2010, 19:44

IAAF zveřejnila analýzu obou finále na 60 m př. z HMS v Dauhá

Prostudujte si biomechanický rozbor a připomeňte si jedny z vrcholů nedávného šampionátu. Přidáno i finále překážek z Berlína, v němž startoval Petr Svoboda.

Analýza obsahuje tři základní údaje – průběžný čas po zášlapu jednotlivých překážek, dobu přeběhu jednotlivých překážek a dobu přeběhu mezer mezi nimi. Z toho lze velmi snadno vyčíst, jak se daný závod vyvíjel, kde měl který ze sprinterů navrch a kde naopak ztrácel. Např. u finále 60 m př. žen, v němž Lolo Jonesová překonala časem 7.77 americký rekord i maximum šampionátu, je vidět, že Američanka své soupeřky nejvíce válcovala v mezerách, kde odskakovala setinku po setince. Kanaďanka Lopes-Schliepová si zase může drbat hlavu, že nezvládla lépe poslední metry, neboť právě v nich ztratila svůj náskok na krajanku Felicienovou a přepustila jí stříbro.

V mužském finále je zase vidět, jak Kubánec Robles kousek po kousku mazal ztrátu, kterou měl na Američana Trammella od startu, až svoji stíhací jízdu přetavil ve vítězství o dvě setiny. Pro českého fanouška pak jistě není bez zajímavosti závod z pohledu Petra Svobody, který figuruje i v další vybrané analýze – rozboru stodesítky z loňského MS v Berlíně.

Analýza 60 m př. mužů z HMS 2010

Analýza 60 m př. žen z HMS 2010

Analýza 110 m př. z MS 2009

Analýzy nechává IAAF vypracovat od MS v Římě 1987. Další projekty naleznete zde.

Adam Pražák

Vytisknout