přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

IAAF zvažuje kroky proti Chambersovi kvůli jeho knize

Britskému sprinterovi Dwainu Chambersovi může hrozit trest za jeho autobiografickou knihu "Závod proti mně: Můj příběh", v níž popisuje své zkušenosti s užíváním zakázaných látek.

Právníci mezinárodní atletické federace IAAF v pondělí vydanou publikaci prostudují a posoudí, zda autor nepoškozuje dobré jméno atletiky. Za to by prý mohl být potrestán i zákazem činnosti.

IAAF knihu prostuduje
Novopečený evropský halový rekordman v běhu na 60 metrů, který si v letech 2003 až 2005 odpykal trest za užívání anabolického steroidu THG, podle vlastních slov bral 300 různých modifikací zakázaných prostředků. Látky včetně THG, krevního dopingu EPO a růstových hormonů ho prý přišly na 30.000 dolarů (asi 660.000 korun) ročně.
To je ale jen zlomek informací, které se v jeho životopisu objevují. IAAF se proto knihou hodlá podrobně zabývat. "Požádáme naše právníky, aby ji prostudovali. Výkonný výbor IAAF pak na nejbližším zasedání, které bude 21. a 22. března v Berlíně, projedná, zda bude potřeba přistoupit k dalším krokům," řekl agentuře AP mluvčí mezinárodní federace Nick Davies.
Třicetiletý Chambers se zapletl se zakladatelem laboratoře Balco Victorem Contem. I když už má trest za sebou, podle britských regulí už nikdy nesmí na olympiádu a je považován v atletickém světě za nežádoucího. Britský list Daily Mail zprávu o jeho titulu z halového šampionátu v Turíně uvedl titulkem "Poskvrněné zlato", pořadatelé evropských mítinků se dohodli, že ho stejně jako ostatní dopingové hříšníky nebudou zvát. Úmluvu však možná prolomí organizátoři mítinku ISTAF v Berlíně.


Dopingový hříšník to nemá jednoduché. U mnohých nepomohl ani bronz na HMS 2008 (viz foto) ani zlato a evropský rekord na HME 2009. Průlomem může být pozvánka na Zlatou ligu do Berlína - foto: graf.cz

Chambers do Berlína?
Zájem o čerstvého halového evropského rekordmana na šedesátce a zlatého medailistu z víkendového HME v Turíně dnes zveřejnil ředitel mítinku Gerhard Janetzky. Sdružení Euromeetings, jež zahrnuje pořadatele největších evropských atletických mítinků, sice vyzvalo své členy, aby nezvali atlety, kteří si v minulosti odpykali dopingový trest, Janetzky se ale rozhodl to nerespektovat.
"Překvapuje mě, že se na Chamberse dívají jako na původce všeho zla. Byla spousta atletů, kteří po uplynutí svého trestu mohli závodit, tak proč by měl být Chambersův trest tvrdší?" uvedl Janetzky na oficiálních stránkách mítinku, který se uskuteční 14. června. Nemyslí si přitom, že by kvůli Chambersově případné účasti hrozil bojkot jeho mítinku ze strany ostatních sprinterů. "Doufám, že budeme mít v Berlíně jednoho z trojice Usain Bolt, Asafa Powell, Tyson Gay," vyjmenoval největší sprinterské hvězdy současnosti.

"Jsem čistý"
Chambers trvá na tom, že v současné době netěží z pozůstatků osmnáctiměsíčního dopování. "Dopingovými zkouškami procházím. Jsem čistý. Jenom doufám, že lidé nechají minulost minulostí," řekl. Zastal se ho šéftrenér britských atletů Charles van Commenee, podle kterého musí být Chambersův rekord 6,42 sekundy vnímán kladně. "Je čistý, testují ho každý den. Je pozitivní, když někdo, kdo prokazatelně neužívá zakázané látky, běhá takhle rychlé časy," uvedl. Vzhledem k tomu, že Chambers nesmí na olympiádu, ho však nezařadí do britské sprinterské štafety na srpnovém mistrovství světa v Berlíně. Chambers ještě musí zaplatit mezinárodní federaci 150.000 dolarů, které dosud nevrátil z vyhraných prémií za období, kdy dopoval.

ČTK