přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. dubna 2011, 15:28

IAAF zavedla pravidlo „Semenya“

Rada mezinárodní asociace atletických federací (IAAF) schválila na svém zasedání v korejském Tegu pravidlo o startu žen s nadprodukcí mužských hormonů. Popud k jeho zavedení dal podle všeho případ Jihoafričanky Semenyaové.

Kauza kolem mistryně světa z Berlína v běhu na 800 m Caster Semenyaové plnila média téměř rok. Až vloni v červnu IAAF potvrdila, že mladá běžkyně, o jejímž skutečném pohlaví se zuřivě diskutovalo, smí dále soupeřit s ženami. A dnes bylo zveřejněno pravidlo, které má podobné případy řešit. V platnost vstoupí prvního května a bude platit pro všechny mezinárodní soutěže.  


Semenyaová byla na MS v Berlíně k neporažení,
foto: E. Erben

Do budoucna se budou moci atletických soutěží účastnit i ženy, které mají zvýšenou tvorbu mužského hormonu (hyperandrogenismus), jeho hladina však nesmí dosáhnout běžné normy pro muže. V opačném případě rozhodne skupina lékařských expertů o tom, zda atletka nemá díky tomu prokazatelnou výhodu proti soupeřkám. Pokud sportovkyně zmešká nebo odmítne podrobné lékařské vyšetření, nebude moci v ženské kategorii soutěžit.

Adam Pražák

Vytisknout