přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

IAAF zahájila ještě razantnější boj proti dopingu

O víkendu se v Kataru uskutečnilo zasedání Rady Mezinárodní atletické federace. IAAF chce razantněji bojovat proti dopingu.

Rada se na svém víkendovém zasedání usnesla, že chce navýšit rozpočet na boj proti dopingu o 650 tisíc z dosavadních dvou milionů dolarů. Rozhodnutí musí ale schválit ještě kongres IAAF, který se uskuteční před mistrovstvím světa v Helsinkách začátkem srpna. Rada se rozhodla zvýšit počet dopingových kontrol především na vrcholných akcích, letos tomu tak bude na srpnovém šampionátu. IAAF plánuje, že přímo na mistrovství světa provede 500 klasických odběrů a 300 odběrů krve.
Rada dále schválila použití nového stálého videosystému na měření vzdáleností ve skoku do dálky a trojskoku, který se bude uplaťnovat už v Helsinkách. Ke změně dojde i v reklamní oblasti, kde se pravidla uvolní tak, aby bylo možné sponzorům nabídnout více prostoru. 

V neděli dopoledne se v katarském Dauhá rozhodlo o konání mistrovství světa mládeže do 17ti let v Ostravě. Rada se dále zabývala změnou státní příslušnosti a možností startu za jinou zemi a rozhodla o prodloužení čekací doby na tři roky, která se bude počítat až od chvíle, kdy závodník získá státní občanství příslušné země. Nikoliv tedy od posledního startu za bývalou zemi, jak tomu bylo doposud. V případě dohody obou zemí platí roční lhůta.
Diskutovalo se také o pravidlu nevydařeného startu, ale Rada rozhodla, že pravidlo se měnit nebude. Padaly jak návrhy, aby hned po prvním nevydařeném startu byl závodník diskvalifikován, tak i snaha o návrat k původnímu pravidlu, kdy měl každý atlet jednu možnost opravy.

Z dalších rozhodnutí Rady:
- v roce 2007 se v maďarském Debrecenu uskuteční první MS v silničním běhu, tento šampionát nahradí dosavadní MS v půlmaratonu
- o MS 2007 v krosu se uchází španělská Sevilla, USA a Keňa
- o MS 2008 se uchází Split, Turín a Valencie
- v oficiální zprávě z jednání rady je uvedený seznam osob se změněnou státní příslušností (v seznamu je i desetibojař Josef Karas, který nyní trénuje ve skupině Ludvíka Svobody a od prvního dubna může reprezentovat Českou republiku)
- od roku 2006 vznikne nový systém mítinků (pracovní skupina má na srpnové zasedání rady připravit systém výběru mítinků atd.)
- chodci budou mít Světové chodecké finále
- základním světovým rekordem žen v desetiboji je výkon Francouzky Marie Collonvilleové z loňského srpna, když v Talance nasbírala 8 150 bodů
- MS 2009 v Berlíně se uskuteční ve dnech 15. - 23. sprna
- v rámci Světového atletického finále se v září poběží 3000 metrů překážek žen
- Finsko dostalo jako pořadatel MS v Helsinkách možnost postavit národní týmy ve všech čtyřech štafetách bez ohledu na splnění limitu

 

Karolína Farská

Vytisknout