přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. listopadu 2011, 17:54

IAAF vyhlásila trojice adeptů svého Atleta roku

V předvečer dekorování domácí jedničky přišla s postupným krokem ve své anketě světová asociace. V elitním půltuctu figurují Blake, Bolt, Rudisha a Adamsová, Cheruiyotová, Pearsonová.

Týden před slavnostním vyhlášením v Monaku odtajnila světová asociace tria mužů a žen, kteří letos nejvíce uspěli podle mínění tzv. IAAF Family. Konečné slovo o vítězích v obou kategoriích, které se dozvíme v sobotu 12. listopadu, bude mít International Athletic Foundation. (Podrobnosti o hlasování v Tématu týdne.)

Šanci obhájit prvenství mezi muži má půlkař David Rudisha, který sice loni svůj loni „nastavený“ světový rekord nevylepšil, i tak má na svém letošním kontě pátý nejrychlejší čas všech dob, titul mistra světa a pouze jedinou porážku. Šampiony v Tegu se pochopitelně stali i jamajští sprinteři, Yohan Blake na 100, Usain Bolt na 200 a oba společně pak na 4x100 metrů. Druhý jmenovaný může vystoupat na světový trůn již potřetí, kraloval totiž před Rudishou v letech 2008 a 2009. Blake zaznamenal druhou nejrychlejší dvoustovku všech dob, Bolt se zase může pochlubit čistým štítem, v sezoně neodešel poražen.

Naopak mezi ženami bylo už při zveřejnění desítky jasné, že se hledá nová královna, neboť do ní nepronikla výškařka Blanka Vlašičová. Také toto trio premiantek se pochopitelně může pochlubit světovými tituly, keňská vytrvalkyně Vivian Cheruiyotová si v Tegu přivlastnila dokonce dva, když ovládla desítku i pětku. Její „soupeřky“ zase předvedly při zisku zlata mimořádné výkony – novozélandská koulařka Valerie Adamsová (jediná zástupkyně disciplín v poli z celé šestice) poslala své náčiní nejdále než kdokoli jiný v uplynulém desetiletí, Australanka Sally Pearsonová přeběhla krátké překážky dokonce nejrychleji za posledních dvacet let. 

Michal Procházka

Vytisknout