přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. ledna 2012, 19:31

IAAF spustila stránky ke svému výročí

Světová asociace odstartovala připomínku sta let existence spuštěním speciální webové stránky. První články se věnují zrodu IAAF, jejím dosavadním prezidentům, významným atletům z kontinentů i zakladatelských zemí.

Výročí Mezinárodní asociace atletických asociací (IAAF) nastane přesně 17. července. V sekci webu IAAF už nyní najdou čtenáři několik článků věnovaných historii sportu. Stránky otevřel úvodním slovem prezident IAAF Lamine Diack„Stoleté výročí IAAF je pro atletiku příležitostí k oslavě minulosti i současnosti a k pohledu do dalších 100 let, v nichž musíme usilovat o společensky udržitelný soutěžní program, posilovat význam královny sportů a pomáhat motivovat k atletice stále rostoucí populaci ve světě,“ píše Diack. „Jsem přesvědčený, že tyto cíle IAAF dokáže splnit,“ dodal.

O tom, co všechno světová asociace letos chystá, už jsme vás na těchto stránkách informovali (například zde). Sérii článků, zveřejněnou na webu IAAF k výročí, zahajuje (po prezidentovu slovu) odkaz na studii o samotném založení federace. Zpracoval ji švédský profesor Hans Bolling na základě dokumentů stockholmského parlamentu. Právě v dějišti olympiády 1912 se totiž zrodila Mezinárodní amatérský atletický svaz, jak zněl původní název IAAF. 41stránkovou studii si můžete (v angličtině) přečíst zde.

Dva publikované články se věnují sedmnácti zakládajícím členům a zápisům do historie jejich atletů. U zrodu asociace tehdy stála Australasie (Austrálie a Nový Zéland), Belgie, Dánsko, Egypt, Finsko, Francie, Chile, Kanada, Německo, Norsko, Rakousko, Rusko, Řecko, Švédsko, Uhersko (dnes Maďarsko), USA a Velká Británie. Další půltucet textů se pak věnuje stejnému počtu kontinentů a jejich nejvýraznějším sportovním postavám, které z nich za sto let vzešly.

Nechybí ani souhrnný článek věnovaný stručné historii IAAF či přehled pouhých pěti prezidentů, kteří asociaci dosud šéfovali. Dlouhodobé vládnutí je, zdá se, tradicí, vždyť Lemine Diack, šestý v řadě, jenž stojí v čele už 12 let, je zatím druhým nejkratší dobu vládnoucím …

Michal Procházka

Vytisknout