přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. prosince 2011, 16:26

IAAF se připravuje na stoleté výročí

Mezinárodní asociace atletických federací oslaví v červenci sté výročí svého narození. Celý příští rok se tak ponese ve znamení připomínkových akcí. Co se chystá?

Historie střešní organizace atletů celého světa se začala psát v roce 1912 ve Stockholmu dva dny poté, co ve švédské metropoli vyhasl olympijský oheň. První století existence IAAF se uzavře 17. července,krátce po skončení juniorského mistrovství světa, které bude hostit španělská Barcelona. Právě do katalánského centra se také soustředí hlavní aktivity spojené s výročím. V tamním muzeu olympismu a sportu Juana Antonia Samaranche se chystá výstava na téma sta let IAAF, Barcelona bude též mimořádně místo tradičního Monaka hostit listopadové Gala, na kterém se mimo jiné dekorují Atleti roku. I tento slavnostní večer by se měl nést v duchu oslav stoletého výročí.

K historii IAAF a soutěžím, které organizuje, vzniká i speciální publikace, na níž od října roku 2010 pracuje tým historiků a statistiků. V procesu přípravy je též série televizních dokumentů o legendárních atletech a o klíčových okamžicích královny sportů za poslední století. Další chystanou novinkou je zřízení Síně slávy IAAF, první jména by do ní měla být uvedena v březnu během halového mistrovství světa v Istanbulu.

K výročí byla vytvořena slavnostní varianta loga IAAF, které ozdobí mj. pamětní medaile a diplomy pro členské federace. Na Světový atletický den, kterým se IAAF tradičně snaží prezentovat atletiku po celém světě, se chystá zvláštní sada triček pro účastníky. Vybraní šampioni z celého svět budou pozváni na Gala do Barcelony.

Adam Pražák

Vytisknout