přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

IAAF poslalo Rusky k arbitráži, Rusové to očekávali

AKTUALIZOVÁNO - Mezinárodní asociace atletických federací se podle očekávání rozhodla rozporovat u mezinárodní sportovní arbitráže v Lausanne (CAS) verdikt ruského svazu v případu sedmi distancovaných atletek.

Dvojnásobná mistryně světa v běhu na 1500 metrů Taťjana Tomašovová, halová světová šampionka a rekordmanka na patnáctistovce Jelena Sobolevová, bývalá mistryně světa na 5000 m Olga Jegorovová, halová vicemistryně světa na 1500 m Julija Fomenková, půlkařka Světlana Čerkasovová, mistryně Evropy a stříbrná medailistka z MS v hodu diskem Darja Piščalnikovová a bývalá světová rekordmanka v hodu kladivem Gulfija Chanafejevová. To jsou velké „ryby“ ruské atletiky, které na sebe strhly pozornost krátce před olympijskými hrami, když byly kvůli podezření z podvádění s dopingovými vzorky předběžně suspendovány z olympijských her, na které se většina z nich nominovala. Na jejich s největší pravděpodobností nekalé praktiky se přišlo z porovnání DNA, které nesouhlasilo s genetickým kódem vzorků, jež odevzdaly dříve.


Že by mohly už příští rok zase závodit? IAAF se to nelíbí, foto:graf.cz

Ruský svaz je za nedovolenou manipulaci potrestal podle zvyklostí dvouletým trestem, jenže jeho začátek nestanovil od doby, kdy byly suspendovány, ale k datu prvních testů, které proběhly už v dubnu a květnu roku 2007. V praxi by se tak potrestané atletky mohly opět představit například už příští rok na mistrovství světa. „Je nepřijatelné, aby tyto atletky dostaly trest v podstatě na devět nebo deset měsíců, takže by už klidně mohly závodit v roce 2009. Navíc okolnosti jejich případu opravňují IAAF k tomu, aby byly suspendovány na víc než na minimální dva roky," uvedl prezident světové atletiky Lamine Diack, který je členem zvláštní komise IAAF, jež se případem zabývala. Ta se nakonec rozhodla rozporovat sporný verdikt ruského svazu u CAS.

Podle dnešního výjadření prezidenta ruské federace Valentina Balachničeva pro All Sport se dal krok IAAF očekávat. "Myslím, že CAS rozhodne. Uvidíme, čí stanovisko, naše nebo IAAF je blíž kodexu WADA (Světová antidopingová agentura). Těším se na demokratickou diskuzi," uvedl Balachničev. Šéfka právního oddělení ruského olympijského výboru Alexandra Brilliantovová k tomu doplnila: "Z právního pohledu není situace tak snadná a jasná. Pravidla IAAF říkají něco, WADA zase něco jiného. Také nerozumím, co si představuje IAAF pod zvýšením trestu. Tříletý, čtyřletý nebo doživotní? Ale zatím znám jen tiskovou zprávu, více budeme vědět až tzv. Request Appeal (žádosti o odvolání)," uvedla s tím, že pomohou federaci sehnat pro jednání před arbitráží právníky.

K situaci se vyjádřila také jedna z hlavních postav případu, světová rekordmanka Jelena Sobolevová: "Nikomu bych nepřála to čekání, které zažívám v týdnech od rozhodnutí našeho svazu. Celou dobu jsem se bála, přijme jej IAAF nebo ne? A teď to nejhorší přišlo. Jsem šokována a frustrována. Předně, jsem nevinná. Neměnila jsem své vzorky. Jedno ja jisté, pokud více jak dva roky, bude to konec mých snů i mého života."

pra, mip s využitím EME NEWS